آذرماه سال گذشته بود که یکی از عوامل فیلمبرداری فیلم سینمای «مدار صفر درجه» به کارگردانی حسن فتحی با یک پیچ گوشتی به یک سرباز هخامنشی در مجموعه تاریخی تخت جمشید صدمه زد.

پس از وقوع این حادثه هواداران میراث فرهنگی برآشفتند و خواستار سختگیری بیشتر برای دادن مجوز فیلمبرداری از سوی سازمان میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی شدند و ریاست سازمان مذکور نیز قول داد تا از این پس با دقت بیشتری به گروه های فیلمبرداری که خواهان فعالیت در اماکن تاریخی هستند مجوز داده شود. بدین ترتیب همه چیز به حالت ثبات بازگشت و حتی سازمان میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی از عامل تخریب تخت جمشید شکایت نیز نکرد.

پیش از عید یعنی اواخر اسفند نیز تهمینه میلانی که خود فارغ التحصیل رشته معماری است برای ساختن یک کلیپ وارد این مجموعه تاریخی (تخت جمشید) شد و بنا به گفته معاون فرهنگی سازمان میراث فرهنگی و گردشگری مجوز میلانی آخرین مجوز فیلمبرداری است که بدون نظارت اسفندیار رحیم مشایی صادر شده است. میلانی برای سازمان ملل کلیپ صلح ساخت. او این کلیپ را با کمک یکصد کودک در مجموعه تخت جمشید ساخت تا عظمت ایران را به رخ جهانیان بکشاند. برخلاف پیشنهاد مسوولان این پروژه که می توانست کلیپ مذکور را در تاجیکستان یا افغانستان بسازد، وی ترجیح داد این کلیپ را در وطن خودش بسازد. کلیپ صلح را ۱۸ کارگردان از ۱۸ کشور جهان هریک در یک دقیقه و در ۱۲ زبان ساختند.

تخت جمشید، دیوار برلین، اهرم ثلاثه مصر، برج ایفل، واتیکان و غیره اما میلانی قصد داشت بهترین کلیپ متعلق به ایران باشد. حتی شاعر شعر این کلیپ نیز یک ایرانی الاصل به نام «فروید نصیری» است. اما این اتفاق آنطور که این کارگردان زن سینمای ایران می خواست رخ نداد. میلانی دراین باره با اظهار ناراحتی بسیار می گوید؛ متاسفانه مسوولان رده بالای سازمان میراث فرهنگی با گروه ما که چند خارجی نیز آن را همراهی می کرد، مشکلی نداشتند اما حلقه ارتباطی مردم با این سازمان که به افراد کوچک برمی گردد بسیار مشکل داشت تا جایی که اشک یکی از زنان انگلیسی گروه ما را درآوردند و او در روز دوم کار به کشورش بازگشت.

میلانی و گروه تنها دو روز در تخت جمشید بودند، تجربه میلانی و تلاش بی نتیجه او برای بزرگ جلوه دادن هویت ایرانی به خارجی هایی که از ایرانیان تصوری غلط دارند به نبود آموزش در بین کارمندان سازمان میراث فرهنگی و گردشگری برمی گردد. متاسفانه میراث فرهنگی کشور ما قربانی نداشتن دانش عده ای می شود که در رده های پایین و درحقیقت متولی اصلی نگهداری آن هستند. بدین ترتیب نمی توان انتظار داشت گردشگری کشور با تمام تلاشی که برای آن می شود، رشد کند.

الکاویرا تیموری