وزیر دفاع پیشین ایالات متحده گفت: امروز به این نتیجه رسیده‌ام كه نه ایران، كه القاعده عامل واقعه بمب‌گذاری سال ۱۹۹۶ میلادی در الخبر عربستان سعودی بوده است. ویلیام پری كه وزیر دفاع ایالات متحده در زمان ریاست‌جمهوری بیل كلینتون بوده است هفته گذشته در محل شورای روابط خارجی آمریكا در نیویورك گفت: اگر ثابت می‌شد ایران با ماجرای الخبر ارتباط داشته است، وزارت دفاع برای حمله غیرمنتظره به ایران برنامه داشت، اما دلایلی كه به كلینتون ارائه شد نتوانست او و من را قانع كند كه تهران در این عملیات نقش داشته است.

پری در ادامه از وجود برنامه‌ای نظامی برای حمله به پایگاه‌های هوایی و دریایی نظامی ایران خبر داد و گفت هدف ما تنها تضعیف نیروهای نظامی ایران بود.با این همه دولت آمریكا در آن زمان ادعا می‌كرد كه ایران عامل انفجارهای الخبر بوده اما كمیسیون یازدهم سپتامبر از ارتباط میان القاعده و این انفجارها خبر داد.

پری در همین زمینه گفت كه من بر این باورم كه اسامه‌ بن‌لادن طراح اصلی انفجارهای الخبر بود، ما در آن زمان به او ظنین نبودیم،‌ در آن هنگام همه مدارك علیه ایران بود. وزیر دفاع پیشین آمریكا اعتراف كرد كه ما در آن زمان نمی‌دانستیم كه بن‌لادن و القاعده عامل اصلی این عملیات بوده‌اند تا نگران این گروه و فعالیت‌های آن باشیم. در سال ۲۰۰۱ میلادی هم وزارت دادگستری آمریكا طی حكمی ۱۳ عربستانی و یك لبنانی را متهم به اجرای عملیات الخبر كرد و مدعی شد كه حزب‌الله لبنان نیز با این عملیات در ارتباط است.

پری افزود:‌ دفتر تحقیقات فدرال، اف.بی.آی آمریكا معتقد بود كه این حمله از سوی ایران طرح‌ریزی شده اما مسوولان عربستانی در آن زمان از اهمیت این نظریه كاستند. اف.بی.آی در آن زمان ادعا می‌كرده كه حمله به دستور ایران و توسط حزب‌الله لبنان انجام شده، نظریه‌ای كه امروز پس از گذشت ۱۱ سال وزیر دفاع وقت آمریكا آن را رد می‌كند و كمیسیون یازدهم سپتامبر هم بر این باور است كه این اقدام توسط گروه تروریستی القاعده انجام شده است.

پری همچنین اذعان كرد كه گروه القاعده در دوره دوم ریاست‌جمهوری كلینتون به یك تهدید بزرگ تبدیل شد. پری در خاتمه گفت كه عربستان به درستی از انجام ‌آن عملیات هراس داشت در حالی كه من درصورت اثبات دخالت ایران در ماجرای الخبر، برنامه‌ای برای حمله به ایران در دست داشتم،‌ اما دخالت تهران در این ماجرا هرگز اثبات نشد.