حضرت فاطمه(س) در عبادت، نیایش، کار و تلاش بی‌نظیر است، تسبیح آن حضرت هدیه پیامبر به بانوی عفاف و تقوا و نیایش خاصه‌ای است که ثواب و برکات بسیاری برای آن ذکر شده است.

در شرایطی که حضرت فاطمه از سختی کارهای خانه در زحمت‏ بود امیر مؤمنان (ع) به فاطمه توصیه کرد نزد پدر رفته و خدمتکاری درخواست کند تا در امور منزل یار و همکارش باشد.

وقتی پیامبر(ص) از خواسته آنان آگاهی یافت، فرمود: ای فاطمه چیزی به تو عطا کنم که از خدمتکار و دنیا با آنچه در آن است، ارزشمندتر است، بعد از نماز ۳۴ مرتبه "الله اکبر" و ۳۳ مرتبه "الحمدلله" و ۳۳ مرتبه "سبحان الله" بگو و آن را با "لا اله الا الله" ختم کن . این کار برایت از چیزی که می‏خواهی و از دنیا و آنچه در آن است، بهتر است.

در آن لحظه که این هدیه آسمانی به فاطمه (س) عطا شد، فرمود: " از خدا و رسول خدا راضی شدم."

امام باقر(ع) درباره تسبیح حضرت فاطمه فرموده است: خداوند متعال با هیچ ستایشی، بالاتر از تسبیحات فاطمه زهراعبادت نشده و اگر چیزی افضل از آن وجود داشت، رسول خدا آن را به فاطمه اعطا می‏کرد.

تسبیح حضرت فاطمه که به مناسبت مداومت آن حضرت در انجام آن به وی منسوب گردید، در واقع تسبیح حق تعالی است.

امام خمینی(ره) در کتاب اربعین حدیث آوده است: ...پر واضح است که تسبیح و تقدیس حق تعالی مستلزم علم و معرفت ‏به مقام مقدس حق و صفات جلال و جمال اوست.

● معنای تسبیح حضرت فاطمه:

▪ الله اکبر، اولین ذکر تسبیحات حضرت زهرا(س):

در تسبیح فاطمی، انسان با گفتن "الله اکبر" به نهایت عجز خود اعتراف می‏کند و به ناتوانیش به درگاه الهی بارها اقرار می‏کند.

▪ الحمدلله، دومین ذکر تسبیحات حضرت زهرا(س):

پس از آن که انسان به عجز و ناتوانی خویش در شناخت ‏خالق اعتراف کرد، با گفتن الحمدلله که از افضل اذکار تسبیح است، وارد مرحله بعدی می‏شود.

▪ سبحان الله، سومین ذکر تسبیحات حضرت زهرا(س)

شخصی از حضرت علی(ع) پرسید: معنی سبحان الله چیست؟ جضرت فرمود: "سبحان الله" تعظیم مقام بلند و با عظمت ‏خدا و منزه دانستن او از آنچه که مشرکان می‏پندارند است و زمانی که بنده این کلمه را می‏گوید، همه فرشتگان بر او درود می‏فرستند.

بعد از آنکه رسول اکرم(ص) تسبیحات را به دخترش آموخت، حضرت فاطمه ابتدا رشته ‏ای از پشم تابیده و با آن به تسبیح پرداخت. تا اینکه حضرت حمزه بن عبدالمطلب شهید شد، پس حضرت فاطمه از تربت قبر آن بزرگوار خاک برداشت و تسبیح ساخت و با آن تسبیح می‏کرد و مردم نیز چنان کردند و چون سیدالشهدا حسین بن علی(ع) شهید شد، سنت ‏شد که از تربت آن امام مظلوم تسبیح سازند و با آن ذکر گویند.

امام صادق(ع) فرمود: من سبح تسبیح فاطمه الزهرا قبل ان یثنی رجلیه من صلاهٔ الفریضه، غفر الله له، هر کس بعد از نماز واجب تسبیح فاطمه زهرا(س) را به جا آورد، قبل از اینکه پای راست را از بالای پای چپ بردارد، جمیع گناهانش آمرزیده می‏شود.