دومین قسمت از برنامه مستند «مرصع‌خوان خورشید» با نگاهی به زندگی و آثار «سلیم مؤذن‌زاده اردبیلی» از شبكه دو سیما پخش می‌شود.

سیدعباس سجادی شاعر و مجری كه تحقیق و نگارش این برنامه را به عهده دارد گفت:اولین قسمت از این برنامه روز اربعین حسینی با نگاهی به پیشینیه عزاداری در اردبیل و جایگاه خاندان مؤذن زاده در ترویج آن از شبكه دو سیما پخش شد.

وی افزود:در این دو برنامه كه تكرار قسمت اول آن با اضافاتی شانزدهم اسفندماه و قسمت دوم آن هفدهم اسفندماه همزمان با رحلت حضرت رسول (ص) پخش خواهد شد، صاحبنظرانی چون علی معلم دامغانی، سیدحسام الدین سراج، باقری، ودود مؤذن (فرزند استاد) و عسگرشاهی پیرامون توانمندی‌های هنری و شخصیتی استاد «سلیم مؤذن زاده اردبیلی» به بحث و گفت‌وگو پرداخته‌اند.

مدیر امور موسیقی سازمان فرهنگی -هنری شهرداری تهران ادامه داد: باتوجه به شهرت فرامرزی استاد سلیم مؤذن زاده اردبیلی تعدادی از هنرمندان سرشناس جمهوری آذربایجان همچون هابیل علی اف موسیقیدان شهیر جهانی،علی بابامحمداف آهنگساز سرشناس و استاد ردیف‌های آوازی،حاج شاهین وردی اف مسئول خانه ادبیات واحد آذربایجان، صابر میرزایی استاد ردیف‌های آوازی، حاج علمدار ماهر، شاعر مشهور آذربایجانی و پرفسور واسیم محمد علی اف رئیس دانشگاه الهیات جمهوی آذربایجان نیز درباره ایشان به اظهارنظر پرداخته‌اند.

وی بیان داشت:علاوه بر مصاحبه با استاد و پخش تصاویری از اماكن مذهبی شهر اردبیل بخش‌هایی از مرثیه و نوحه خوانی ایشان نیز همراه با تصاویر ارائه خواهد شد.

سجادی در خاتمه خاطر نشان كرد:سلیم مؤذن زاده اردبیلی به واسطه تسلط به سه زبان فارسی، تركی و عربی،زبان‌های رایج در بین شیعیان و با استناد به مقاتل مستند و اشعار فخیم همراه با حنجره‌ای توانمند كه میراث فرهنگی اوست جایگاه منحصر به فردی دارد كه به قدرت و قوت می‌توان ایشان را به تعبیر علی معلم دامغانی بزرگترین مرصع خوان شیعه نامید.

«مرصع خوان خورشید» به تهیه‌كنندگی سیدفتانه سجادی،كارگردانی كاظم حلیمی و با تحقیق و نگارش سیدعباس سجادی و نیز با همكاری اداره كل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان اردبیل و مؤسسه نغمه شهر سازمان فرهنگی -هنری شهرداری تهران تهیه و از سوی گروه معارف شبكه دو سیما پخش خواهد شد.