نامه شکایت آمیز ساکنان پاستور علیه آیت الله العظمی صانعی به دادگاه ویژه روحانیت ارسال شد تا به این ترتیب «دولت اولین ها» در شکایت از یک مرجع تقلید باسابقه (آیت الله صانعی)، این اولین شکایت را نیز به نام خود در تاریخ ثبت کند چرا که شکایت از یک مرجع تقلید تا کنون بی سابقه بوده است.

اما دولت نهم در اقدامی خلاف عرف موجود در جامعه از آیت الله صانعی به خاطر سخنانی که خلاف آن ثابت شد، شکایت کرد. این شکایت از مراجع تقلید پس از آن صورت گرفت که مقام رهبری در دیدار با کابینه دوم بر ضرورت پند پذیری و مشورت با مراجع تاکید کردند و خواستار اجرای این توصیه ها شدند. با این وجود، شکایت از مرجع تقلیدی که به خاطر مواضعش همواره مورد توجه بوده از سوی دولت به قوه قضائیه ارسال شد.

دفتر حقوقی ریاست جمهوری دلیل این شکایت را سخنرانی آیت الله صانعی عنوان کرد، زیرا به ادعای حامیان دولت، آیت الله صانعی سخنانی توهین آمیز را به احمدی نژاد نسبت داده بود و بیان این سخنان در شهر گرگان کافی بود تا حامیان دولت دستاویزی برای برخورد با مرجع تقلید اصلاح طلب به دست بیاورند. این مرجع تقلید اصلاح طلب در سخنرانی خود در گرگان به توصیف فردی می پردازد که مدعی ارتباط با امام زمان(عج) شده است و بعد از بیان این سخنان، آیت الله صانعی افرادی را که مدعی ارتباط با امام زمان می شدند حرامزاده عنوان می کند. بعد از پایان این سخنرانی به دلیل یک سوءبرداشت از سخنان آقای صانعی موجی از هجمه ها و انتقادات به آیت الله صانعی سرازیر شد و فرصتی مناسب در اختیار افراد قرار گرفت تا به تصفیه حساب شخصی بپردازند و از قوه قضائیه درخواست کنند آیت الله صانعی را به مجازات برساند. بنابراین جمعی از مخالفان آیت الله صانعی را فردی قلمداد کردند که به لحاظ ایراد چنین سخنانی دیگر فاقد عدالت سیاسی است و چون از عدالت ساقط شده است، نمی تواند مرجع تقلید باشد.

حمله به این مرجع تقلید آنقدر گسترش یافت که برخی از اعضای شورای مرکزی جامعه روحانیت مبارز نیز آیت الله صانعی را فردی دانستند که در بین مراجع تقلید فاقد پایگاه است و ضمن عذرخواهی از ملت و آقای احمدی نژاد باید از عملکرد خود توبه کند. اما همزمان با چنین اظهارنظرهایی تجمع هایی علیه آیت الله صانعی صورت گرفت و حامیان دولت فرصت را مناسب دیدند تا آیت الله صانعی را منزوی کنند. بنابراین تجمع هایی علیه آقای صانعی که نظرات بدیهی در مورد حقوق زنان و اسلام دارد، برگزار شد اما بعد از تلاش برای برگزاری چنین میتینگ های اعتراضی، مراجع قانونی مانع تداوم این تجمع ها شدند تا مبادا فضا متشنج شود. از همین رو بود که تجمع اعتراضی علیه آیت الله صانعی در قم از سوی استانداری با صدور بیانیه یی لغو شد.البته هتک حرمت این مرجع تقلید اصلاح طلب به اینجا خلاصه نشد بلکه جمعی از طلاب حوزه علمیه قم آیت الله صانعی را به دلیل سوء برداشت از سخنانش مستحق ۸۰ ضربه شلاق دانستند و در عین حال تقلید از وی را نادرست عنوان کردند.

درست همان زمانی که مخالفان تلاش خود را به کار بستند تا آیت الله صانعی را از عرصه سیاست حذف کنند خبرگزاری ایرنا رسانه وابسته به دولت در اقدامی غیرحرفه یی و دور از اخلاق ضمن توهین به مقام آیت الله صانعی به بازخوانی پرونده سیاسی این مرجع تقلید می پردازد و وی را به خاطر نزدیکی و قرابت فکری با اصلاح طلبان مستحق مجازات تشخیص می دهد. این پروژه تخریب زمانی کامل تر شد که آیت الله صانعی از اعتراف های صورت گرفته در دادگاه های برگزارشده متهمان حوادث اخیر انتقاد کرده بود و خواستار بی اعتنایی به این اعتراف ها شده بود.همین مساله موجب شد حمید رسایی نماینده تهران از آیت الله صانعی با عنوان امام جماعت مسجد ضرار یاد کند. این نماینده حامی دولت در یادداشتی که در وبلاگ شخصی خود منتشر کرده بود ضمن توهین به سیدمحمد خاتمی، به سخنان آیت الله صانعی اشاره کرد و گفت؛ افاضات آقای صانعی در گرگان نشان داد ایشان امام جماعت مسجد ضرار این روزهاست.

انتشار چنین سخنانی علیه آیت الله صانعی موجب شد وی با ارسال توضیحی این سخنان را تکذیب کند و در عین حال تصریح کند منظور وی از حرامزاده، احمدی نژاد نبوده است. در این توضیح که همزمان به دفاتر ایرنا، روزنامه جوان و رجانیوز ارسال شده بود، آمده است؛ با توجه به خبرهای منتشرشده در آن رسانه ها لازم به ذکر است آنچه در انتهای سخنرانی حضرت آیت الله العظمی صانعی آمده است، ناظر به حکایتی است که معظم له در اواسط سخنرانی آن را نقل نموده و هیچ ارتباطی به اشخاص و آنچه شما بیان نموده اید نداشته و ندارد و در کل در تضاد با آن می باشد که با مراجعه به متن کامل سخنرانی معظم له از قضاوت عجولانه و دروغ سازی جلوگیری می شد، البته جامعه بزرگ ایران و جهان بیدار شده و مسائل را ریشه یابی می نمایند، تا سیه روی شود هرکه در او غش باشد.با وجود توضیحات دفتر آیت الله صانعی و توصیه به اینکه عجولانه قضاوت نکنید، دفتر احمدی نژاد در نامه یی به دادگاه ویژه روحانیت از این مرجع تقلید شکایت کرد.

معصومه ستوده