از آنجا که وجود يک شبکه قوى بسيار سودمند است، ضرورى است تا با اين مسئله به‌طور سيستماتيک برخورد شود. همان‌طور که شما براى توسعه فعاليت و تجارت خود برنامه داريد، لازم است تا برنامه‌اى مشخص نيز براى توسعه و نگهدارى شبکه ارتباطات خود در بازار هدف خود داشته باشيد.


براى ايجاد يک شبکه مناسب و خوب در اين بازار هدف، بايستى بتوانيد به سؤالات زير پاسخ دهيد:


- نيازمند حضور در چه سازمان‌ها / اجلاس‌هائى هستيد؟


- به چه نوع منابع مرجع نياز داريد و کجا / چطور مى‌توانيد آنها را به‌دست آوريد؟


- چه کسى مى‌تواند مشتريان بالقوه شما را تحت تأثير قرار دهد تا از سوى آنها انتخاب شويد؟ چگونه مى‌توانيد با آنها ارتباط برقرار کنيد؟


- چه کسى در حال حاضر پشتيبان شما است و مى‌تواند شما را به سايرين معرفى کند؟


بهترين روش براى ايجاد ارتباطات بين‌المللي، وقايع و رويدادهائى مانند کنفرانس‌هاى تخصصى و سمينارهاى بين‌المللى است که افراد با منافع مشترک، در آنها گرد يکديگر جمع مى‌شوند. اتحاديه صنفى مربوطه مى‌تواند شما را يارى کند تا مناسب‌ترين وقايع و اجلاس‌ها را انتخاب نمائيد. اگر چنان‌چه قبلاً با برگزارکنندگان اين اجلاس تماس بگيريد و ليستى از شرکت‌کنندگان در آن اجلاس‌ها و يا کنفرانس‌ها به همراه اطلاعات در مورد چگونگى ارتباط با آنها را بخواهيد، سپس شرکت‌هائى را که مايل هستيد با آنها ملاقات کنيد، مشخص و زمان ملاقاتى را تنظيم نمائيد و يا حداقل از طريق نمابر به آنها اطلاع دهيد که در آن اجلاس شرکت خواهيد داشت و مى‌خواهيد با آنها ملاقات کنيد (و به آنها اطلاعاتى جهت برقرارى ارتباط بدهيد) بسيار موفق‌تر خواهيد بود. هم‌چنين مى‌توانيد ترتيب پذيرائى از افرادى که مى‌خواهيد با آنها ارتباط داشته باشيد را بدهيد. سعى کنيد تا منحنى توسعه تجارت خود را هر چه سريع‌تر صعودى نمائيد. در مورد اتفاقات و رويدادهائى که در خارج از کشور در جريان است، ابتدا لازم است مشخص نمائيد که با چه کسى و در چه هدفى مى‌خواهيد ارتباط برقرار کنيد. اگر احساس مى‌کنيد که خجالت مى‌کشيد که با يک گروه بزرگ از افراد ناآشنا ارتباط برقرار نمائيد، سعى کنيد تا اهداف قابل دستيابى و مشخصى را همچون ”من مى‌خواهم حداقل با ۵ همکار جديد ملاقات کنم و با يکى از آنها نهار بخورم“ و يا ”من مى‌خواهم حداقل با ۳ نفر که تاکنون با آنها برخورد نداشته‌ام، ملاقات کنم و منافع مشترک خود را بررسى کنم“ براى خود تعيين کنيد. استراتژى ديگرى که مى‌تواند مؤثر باشد، اين است که از افرادى که با آنها ملاقات داشتيد بخواهيد تا شما را با افرادى که لازم است با آنها ارتباط برقرار کنيد، معرفى نمايند.