براى بسيارى از شرکت‌هاى خدماتى که علاقه‌مند به صادرات هستند تنها عامل بازدارنده مهم، رژيم تجارى تنظيمى نيست، بلکه علاوه بر آن فقدات ارتباطات لازم در بازار صادرات است. خدمات به‌ندرت از افراد ناشناخته خارجى خريدارى مى‌شوند. چرا که خدمت به نوع خود هنوز داراى بازرسى و بررسى نمى‌باشد. در عوض، مشتريان بالقوه خواهان اطمينان مجدد و مؤکد هستند که شرکت خدماتى خارجى واقعاً توانائى ارائه خدمات را دارند و بنابراين مى‌خواهند تا در درجهٔ اول شرکت را بشناسند (يا اينکه شخصى را که شرکت را مى‌شناسد، بشناسند).


ارتباطات در واقع به‌عنوان منابع تضمين و رجوع براى مشتريان بالقوه و همچنين منابع اطلاعاتى در مورد اينکه چه نوع خدمات نوينى مطلوب مى‌باشند، تلقى مى‌شود. عامل مهم در موفقيت بازاريابى خدمات ايجاد اعتماد و اطمينان در قابليت افراد در ارائه آن خدمت و ايجاد علاقه نسبت به آن در فرد مى‌باشد. براى ايجاد علاقه و توجه به خدمات، لازم است تا تصوير روشنى از چگونگى وصول به مشتريان بالقوه و قانع نمودن آنها که خدمت مورد نظر را امتحان نمايند، وجود داشته باشد. بنابراين اولين سؤال اين است که مشتريان بالقوه چگونه يک شرکت خدماتى را در بازارهاى محلى پيدا مى‌نمايند. آيا از طريق تبليغات و يا به‌صورت شفاهي؟ به‌‌دليل ريسک‌پذير بودن خريد کورکورانه اغلب خريداران خدمات به دنبال برخى مراجع ذى‌صلاح مى‌باشند تا آن شرکت خدماتى و خدمات مورد قرارداد را تائيد نمايد.


دومين سؤال اين است که آيا استراتژى يکسان در بازارهاى خارجى جواب خواهد داد يا نه؟ يک شرکت خارجى معمولاً اگر با مشتريان بالقوه آشنا باشد، موفق‌تر است. روابط اجتماعى سرد به‌صورت حضورى يا از طريق تبليغات مطمئناً نتايج خوبى نخواهد داشت.


به‌طور کلي، مردم ترجيح مى‌دهند با افرادى که مى‌شناسند تجارت کنند. بنابراين مشکل و چالش اصلى اين است که چگونه قبل از آنکه متحمل هزينه‌هاى مختلف چه از لحاظ صرف وقت و يا پول براى سفر خارجى شويم، با مشتريان بالقوه ارتباط برقرار کرده و با آنها آشنا شويم.

رجوع مشتريان خارجى در بازار محلى

در مورد ارجاعاتى از جانب مشتريان خارجى که شرکت در حال حاضر خدمات خود را به‌صورت داخلى به همتايان آنان در خارج ارائه مى‌کند، به اين صورت که براى شرکت‌هائى که هم‌اکنون در داخل، مشتريان خارجى ندارند گسترش چنين ارجاعاتى ممکن است اولين گام پرارزش باشد.

روابط استراتژيک

آيا شرکت‌هاى خارجى درصدد هستند که به بازار داخلى وارد شده و از پيوند استراتژيک با يک شرکت داخلى بهره‌مند شوند و در عوض آن شرکت داخلى را در قراردادهاى بازار خود داخل نمايند؟ آيا وابسته‌هاى بازرگانى در خارج از کشور کمک مى‌نمايند تا چنين شرکاء بالقوه‌اى شناسائى شوند؟

ايجاد شبکه از طريق اتحاديه صنايع

آيا راهى وجود دارد تا با شرکت‌هاى خدماتى مکمل در کشور خارجى از طريق يک اتحاديه صنعتى يا صنفى خدماتى ارتباط پيدا کرد؟ اگر شخصى در يک اتحاديه صنعتى يا صنفى فعال باشد، آيا اين راه، مناسب به‌شمار مى‌آيد؟

فارغ‌التحصيلان داخلى در دانشگاه‌هاى خارجى

به‌ويژه اگر بازار اقتصادى توسعه‌يافته‌اى مدنظر باشد، ممکن است استخدام کارکنانى که در آن اقتصاد، آموزش‌هاى دانشگاهى ديده باشند و از قبل شبکه‌هاى ارتباطى برقرار کرده باشند، مفيد باشد.

فارغ‌التحصيلان خارجى در دانشگاه‌هاى محلى

بسته به عملکرد دانشگا‌ەهاى محلى و بازارى که مورد هدف قرار گرفته ممکن است مديرانى در آن بازار پيدا شود که به صورت محلى آموزش ديده باشد. در اين صورت آنها مى‌توانند اولين و بهترين ارتباطات را برقرار نمايند.