جزيره قشم با حدود ۱۵۰۰ کيلومتر مربع وسعت در تنگه هرمز واقع شده است. اين جزيره حدود ۵/۲ برابر کشور سنگاپور وسعت دارد. ۳۰۰ کيلومتر مربع از جزيره قشم منطقه آزاد و ساير مناطق آن به غير از مناطق استراتژيک نظامى به‌عنوان منطقه ويژه اقتصادى اعلام شده است.


جمعيت قشم بالغ بر ۸۰۰۰۰ نفر است. در سال ۱۳۶۹ و پس از اعلام قشم به‌عنوان منطقه آزاد، شرکت سوئدى سوئکو مأموريت يافت تا طرح جامع آن را تهيه کند. در اين طرح پيش‌بينى شده است چهار شهرک صنعتى تولا - سوزا - کاوه و الوند به ترتيب جهت فعاليت‌ەاى صنايع سبک، صنايع با تکنولوژى بالا صنايع سنگين فلزي، صنايع شيميائى و پتروشيمى طراحى و شهرک‌هاى تولا و کاوه در حال حاضر مورد بهره‌بردارى قرار دارند. همچنين چند شهرک مسکونى در قشم طراحى و اجراء شده‌اند که عبارت هستند از: نريمان، دلگشا، تولا، گلستان، بوستان و مهستان.


در حال حاضر هرگونه فعاليتى در قشم نياز به دريافت مجوز سرمايه‌گذارى از سازمان منطقه آزاد قشم دارد، فعاليت‌ها مى‌توانند در هر يک از زمينه‌هاى صنعتي، تجارى يا خدماتى باشند. به‌طور کلى داشتن مجوز سرمايه‌گذاري، سرمايه‌گذار را از ۱۵ سال ماليات معاف نموده و همچنين تسهيلات ويژه گمرکى براى وى ايجاد مى‌کند. سرمايه‌گذارى در قشم محدوديت خاصى ندارد . به هر ميزان مى‌تواند نقل و انتقال پول انجام گيرد. البته تمامى فعاليت‌ها وابسته به آئين‌نامه‌هاى اجرائى قانون مناطق آزاد است.

روند فعاليت در بخش خدمات

در اين بخش نيز سرمايه‌گذار بعد از دريافت مجوز سرمايه‌گذارى اقدام به خريد زمين خدماتى از مديريت زمين و مسکن مى‌کند. معمولاً قيمت هر متر مربع زمين خدماتى در قشم حدود ۳۰۰،۰۰۰ تا ۱۰۰۰،۰۰۰ ريال مى‌باشد.


متقاضى پس از خريد زمين خدماتى از واحد زمين و مسکن، حداکثر پس از ۳ ماه بايد در زمين خود شروع به ساخت نمايد و ثبت شرکت نيز معمولاً قبل از خريد زمين انجام مى‌شود. متقاضى سپس مى‌تواند کارت بازرگانى خدماتى دريافت و از تسهيلات گمرکى براى فعاليت خود استفاده نمايد.

روند فعاليت در بخش تجارت

اين بخش از کار دقيقاً همانند قوانين تجارت داخل کشور است. با اين تفاوت که متقاضى مى‌تواند با مجوز سازمان کالا وارد منطقه کند و با پرداخت عوارض مربوطه، آن کالاها را ترخيص نمايد. البته راه حل دومى نيز وجود دارد که سرمايه‌گذار مى‌تواند کالاى خود را به‌صورت ترانزيت در قشم انبار نمايد يا با مجوز ديگران به داخل جزيره قشم منتقل کند.