ورود و خروج اتباع کشور به منطقه آزاد کيش، با تشريفات بسيار ساده‌اى انجام مى‌گيرد. مسافران ايرانى مى‌توانند از هر مبداء وارد جزيره بشوند، اما چنانچه مبداء آنها در خارج از کشور قرار داشته باشد، در صورتى‌که بخواهند به داخل کشور سفر کنند، بايد تشريفات عادى مربوط به گذرنامه و گمرک را بگذرانند. براى سفر ايرانيان به مقاصد ثالث از طريق جزيره کيش نيز بايد اين مقررات رعايت شود.


برحسب آئين‌نامه اجرائى مربوط، اتباع خارجى نيز مانند ايرانيان براى ورود به جزيره نيازى به دريافت رواديد قبلى از نمايندگى‌هاى سياسى ايران در خارج ندارند، اما نمى‌توانند از کيش به يکى از نقاط داخلى کشور سفر کنند. نمايندگان نيروى انتظامى در مبادى ورودى جزيره مجوز مخصوصى بر روى اوراق اسناد مسافرتى اتباع خارجى درج مى‌کنند، که در حکم رواديد است. اين مجوز براى دو هفته اعتبار دارد، اما در صورت تقاضاى سازمان منطقه آزاد کيش، اعتبار آن براى سه ماه قابل تمديد است.


درصورتى‌که مدت اقامت خارجيان در جزيره کيش بيش از سه ماه طول بکشد، آنان مجبور خواهند بود مطابق آئين‌نامه اجرائى مربوط به چگونگى اشتغال نيروى انساني، بيمه و تأمين اجتماعي، اجاره‌نامه خاصى را تهيه کنند. در صورتى‌که اتباع خارجى بخواهند ضمن ديدار يا کار در جزيره به داخل کشور نيز سفر کنند، بايد طبق مقررات، تقاضاى خود را يا به وزارت امور خارجه و يا نماينده اين وزارتخانه در جزيره تسليم کرده و رواديد لازم را تهيه کنند. انجام تشريفات مربوط به صدور اينگونه رواديدها، حداکثر يک هفته طول مى‌کشد. خارجيان مقيم ايران نيز براى سفر به منطقه آزاد کيش نيازى به دريافت رواديد ندارند و تنها بايد مدارک معتبر اقامت خود را هنگام تهيه بليط و يا تدارک سفر ارائه بدهند.


بايد توجه داشت که دريافت رواديد ورود به ايران براى اتباع خارجى در نمايندگى‌هاى سياسى جمهورى اسلامى ايران بسيار بيش از اين طول مى‌کشد و بنابراين آسان‌تر کردن مراحل دريافت رواديد ورود به ايران از طريق جزيره کيش، اقدامى مناسب براى جذب خارجيان به اين منطقه است.

رعايت ضوابط گمرکى

جزيره کيش بازارهاى متعددى دارد که اقلام متنوعى از توليدات کشورهاى مختلف را براى فروش عرضه مى‌کنند. هر بازار جذابيت‌هاى خاص خود را دارد و مسافران مى‌توانند در تمامى اوقات روز و تا پاسى از شب گذشته به تماشا و خريد در اين بازارها بپردازد.


مسافران بايد توجه داشته باشند که ميزان خريد آنها از حد نصاب تعيين شده تجاوز نکند وگرنه هنگام بازگشت ممکن است با مشکلاتى در واحدهاى گمرکى روبه‌رو شوند. حد مجاز کالاى همراه مسافر هنگام بازگشت از جزيره براى يکبار در سال مبلغ ۸۰ دلار است. بديهى است که خريد بيش از حد مجاز موجب معطلى مسافران در هنگام بازگشت شده و ممکن است در بعضى از موارد منجر به مرجوع شدن کالا نيز بشود. بنابراين اکيداً توصيه مى‌شود به ضوابط اعلام شده براى رعايت سقف گمرکى و همچنين ميزان وزن و حجم براى حمل هوائى توجه شود.


طى مراسمى دفتر نمايندگى وزارت امور خارجه در جزيره کيش در تاريخ هشتم آبان‌ماه هفتاد و هفت گشايش يافت.


اين دفتر در مدت ۲۴ ساعت تا ۴۸ ساعت براى جهانگردان خارجى ويزاى ايران صادر مى‌کند. با امضاء تفاهم‌نامه‌اى که بين وزارت امور خارجه، اداره گذرنامه و سازمان منطقه آزاد کيش تيرماه سال ۱۳۷۶ انجام شد دفتر نمايندگى وزارت امور خارجه براى ايجاد تسهيلات ورود اتباع خارجى به جمهورى اسلامى ايران از روز بيست و ششم آبان‌ماه در منطقه آزاد کيش شروع به کار کرد.


صنعت توريسم در حال حاضر يک بحث مطرح جهانى است و تمام کشورها سعى دارند که در درآمد حاصل از اين صنعت سهم عمده داشته باشند. براى به کارگيرى اين صنعت يکسرى اقدامات زيربنائى و يک مجموع لازم است و بايستى براى ورود و خروج و اقامت اتباع خارجى تسهيلاتى فراهم شود. لذا اگر مى‌خواستيم با روش قبلى که از تهران اقدام مى‌شود عمل کنيم شايد با سرعتى که بقيه سازمان‌ها حرکت مى‌کنند هماهنگ نشده، به همين دليل تصميم گرفته شد که اين دفتر به نمايندگى از طرف اداره کنسولى فعاليت کند.