در طراحى ايجاد منطقه کيش و بهره‌گيرى از قابليت‌هاى منحصر به فرد آن براى توسعه و ارتقاء سطح رفاه ملى و در يک کلام زدودن غبار محرومت از مناطق جنوبى کشور، موضوع استفاده از موقعيت سياحتى جزيره، با اهميت بيشترى مورد توجه قرار گرفته و حدود ۵۵% از امکانات، فضا و طرح‌هاى جزيره را به خود اختصاص داده است.


مؤسسه سياحتى کيش عهده‌دار مسئوليت راه‌اندازى امکانات سياحتي، تأمين هتل و متل و ساير تأسيسات اقامت، استفاده کامل از موقعيت طبيعى جزيره و تشويق ايرانگردان و جهانگردان به بازديد از جذابيت‌هاى جزيره است. اين مسئوليت موجب مى‌شود که سرمايه‌گذارى‌هاى بيشترى براى توسعه امکانات سياحت در جزيره به عمل آيد و فضاى مناسب تازه‌اى براى سرمايه‌گذارى و سياحت در اختيار اقشار گوناگون جامعه قرار گيرد. علاوه بر اين از آنجا که درآمد حاصل از فعاليت‌‌هاى توسعه ايرانگردى و جهانگردى مستقيماً به عمران و آبادانى هرچه بيشتر جزيره کيش و ساير نقاط همجوار اختصاص مى‌يابد اعتبارات لازم جهت تحقق يکى از مهم‌ترين اهداف تأسيس منطقه آزاد که رفع محروميت از خطه جنوب کشورمان است فراهم مى‌گردد.


يکى از مسئوليت‌هاى مهم مؤسسه توسعه سياحتى کيش تدارکات سفرهاى سياحتى از داخل و خارج کشور به جزيره است. براساس آمار در سال ۱۳۷۵ حدود ۶۷۰ هزار نفر از جزيره ديدار کرده‌اند. اين مسافران از طريق حدود ۲۰ پروانه روزانه که توسط چندين شرکت هواپيمائى داخلى برقرار شده است وارد جزيره مى‌شوند.


با کوشش مؤسسه توسعه سياحتى کيش، جزيره اکنون صاحب ۷۰۰ تخت پذيرائى در هتل‌ها، متل‌ها و ساير مؤسسات اقامتى است و براى ساخت بيش از ۱۶۰ هزار متر مربع فضاى تازه براى سکونت و پذيرائى قرارداد بسته شده است. تأسيسات تازه شامل ۲ واحد هتل ۵ ستاره مى‌شود که ظرفيت و کيفيت پذيرائى از ميهمانان جزيره را به حدنصاب‌هاى تازه‌اى ارتقاء خواهد داد.


کار ساماندهى به جزيره گشت‌هاى سياحتى نيز به عهده همين مؤسسه وابسته به سازمان منطقه آزاد کيش است. در حال حاضر حدود ۱۵ شرکت خدمات مسافرتى مستقر در جزيره از طريق بيش از ۲۰۰ مؤسسه خدمات مسافرتى داخلي، برگزارى گشت‌هاى متعدد و متنوعى را به سوى جزيره برعهده دارند. علاوه‌بر اين خود مؤسسه نيز واحد فروش گشت مستقل خودش را دارد که در مقايسه با ديگر گشت‌ها، از کيفيت برتر و منظم‌ترى برخوردار است. کيفيت کليه گشت‌هاى جزيره و نيز خدمات مؤسسات اقامتى و پذيرائى جزيره نيز از سوى مؤسسه توسعه سياحتي، تحت نظارت قرار دارد.


يک وظيفه مهم مؤسسه توسعه سياحتى کيش، راه‌اندازى و بهره‌بردارى مراکز سياحتى جزيره است. ايجاد مجتمع ورزشى کيش، زمين‌هاى سوارکاري، باند اختصاصى دوچرخه‌سوارى دور جزيره، شهريازى مدرن و در دست احداث، باشگاه تفريحات دريائي، مجموعه ديدنى‌هاى دنياى زير آب، مجتمع بزرگ فرهنگى سلمان فارسى و چندين پروژه با اهداف مشابه، از جمله کارهائى است که در مرحله اجراء و تکميل قرار دارند.

تاريخچه تأسيس و فعاليت مؤسسه

سازمان منطقه آزاد کيش در مردادماه سال ۱۳۶۸ به‌منظور عمران و آبادانى جزيره هندورابى اقدام به تأسيس مؤسسه توسعه عمران هندورابى نمود. جزيره کوچک هندورابى که در ۲۸ کيلومترى غرب جزيره کيش واقع شده است، تا پيش از اين تاريخ جزيره‌اى متروک و فراموش شده بود و با تشکيل مؤسسه عمران هندورابي، فعاليت عمرانى در اين جزيره آغاز شد و با تلاش مديران و کارکنان مؤسسه در حدود سه سال پايه‌هاى اوليه رشد و توسعه هندورابى ايجاد گرديد.


ايجاد يک دستگاه مهمانسراى بيست اتاقه با کليه امکانات تأسيس يک واحد درمانى و کلينيک تخصصي، نصب و راه‌اندازى يک دستگاه آب‌شيرين‌کن، احداث سردخانه و نيروگاه و باند فرود چرخبال و ايجاد جاده و خطوط ارتباطى از جمله اقداماتى بود که مؤسسه توسعه و عمران هندورابى به انجام آن توفيق يافت.


در سال ۱۳۷۲ هم‌زمان با اوج‌گيرى روند رشد و توسعه کيش، مؤسسه توسعه و عمران هندورابى با تغييراتى در اساسنامه و تغيير نام مؤسسه به ?مؤسسه توسعه سياحتى کيش? مسئوليت ساماندهى و توسعه صنعت توريسم در کيش را برعهده گرفت.

اهداف و وظايف مؤسسه توسعه سياحتى کيش

جذابيت‌‌هاى طبيعي، موقعيت ويژه اقليمى و ساخت و سازهاى اوليه کيش، برنامه‌ريزان و تدوين‌کنندگان طرح جامع کيش را به درستى بر آن داشته است که بر ?صنعت توريسم? به‌عنوان پايه اصلى توسعه کيش تأکيد نموده و ۵۵% اراضى کيش را براى اهداف سياحتى منظور نمايد.


اهم وظايف مؤسسه توسعه سياحتى کيش در جهت اجراء و تحقق اهداف تعيين شده در طرح جامع کيش در زمينه سياحت و گردشگرى به شرح زير است:


۱. برنامه‌ريزى و اقدام جهت توسعه فعاليت‌هاى توريستى داخلى و خارجي.


۲. صدور مجوز فعاليت براى تورها، هتل‌ها و مراکز اقامتي


۳. جذب سرمايه‌هاى جديد در صنعت توريسم.


۴. کنترل و نظارت بر فعاليت مراکز سياحتى و اقامتى و آژانس‌هاى توريستي.


۵. برگزارى دوره‌‌هاى آموزشى در زمينه هتلدارى و بهداشت هتل‌ها و اماکن اقامتي.


۶. چاپ و انتشار انواع کاتالوگ‌ها و بروشورهاى اطلاع‌رسانى جهت راهنمائى و هدايت گردشگران


۷. احداث تفريحگاه‌هاى جديد


۸. برگزارى نمايشگاه‌ها.