شهر بازى کيش

شهربازى کيش در زمينى به وسعت ۱۳ هکتار توسط مؤسسه توسعه سياحتى کيش در دست احداث است. فاز اول اين مجموعه تفريحى با صرف حدود ۱۵ ميليارد ريال هزينه در نيمه دوم سال ۷۶ به بهره‌بردارى مى‌رسد.


در اين مجموعه مدرن‌ترين انواع وسايل بازى و تفريح ايرانى و خارجى از قبيل سينما ۲۰۰۰، رولر کوستر، رودخانه وحشي، پيست ماشين برقي، مرى گورلند، سورتمه با گردش دوراني، قطار کودکان و ... به کار گرفته مى‌شود.


مجموعه ديدنى‌هاى دنياى زير آب:

يکى از طرح‌هاى مهم و جالب توجه براى گردشگران کيش که شرکت مهندسى و عمران کيش به سفارش مؤسسه سياحتى در دست اجراء دارد، طرح احداث مجموعه ديدنى دنياى زير آب است که شامل مؤسسات زير است:


۱. فواره‌هاى موزيکال همراه با رقص نور و رنگ.


۲. استخر دلفين‌هاى تربيت شده براى عمليات آکروباتيک.


۳. تونل عظيم شيشه‌اى جهت گردش در زير آب و تماشاى دنياى زيبا و شگفت‌انگيز موجودات دريائي.


۴. رولرکوستر با واگن‌هاى تفريحى که با سرعت زيرا برفراز ساحل حرکت و در بخشى از مسير خود از سطح آب عبور مى‌کنند.


۵. تله کابين تفريحى از هتل شايان تا هتل در دست احداث چشم‌انداز.


مهم‌ترين فعاليت‌هاى عمرانى انجام شده و در دست اجراء مؤسسه توسعه سياحتى کيش تا پايان نيمه اول سال ۱۳۷۶:


۱. احداث باشگاه سوارکارى


۲. احداث پلاژ شماره ۲ بانوان


۳. احداث پيست ماشين‌سوارى کودکان


۴. احداث پلاژ اختصاصى خانواده


۵. احداث ترمينال چرخبال


۶. احداث کمپ شماره ۲ مسافرى به ظرفيت ۵۲ کمپينگ


۷. احداث پارک هنر


۸. احداث پارک خانواده


۹. احداث مهمانسراى صدف


۱۰. احداث سينما تئاتر ساحلى در پارک صبا


۱۱. احداث مجتمع تفريحات دريائى با مشارکت بخش خصوصى


۱۲. احداث دنياى بازى با مشارکت بخش خصوصى


۱۳. احداث نمايشگاه شگفتى‌‌هاى جهان آفرينش


۱۴. احداث پلاژ اختصاصى براى مهمانان خارجى


۱۵. احداث شهربازى در زمينى به وسعت ۱۳۰۰۰ متر مربع


۱۶. احداث بازارچه ساحلى.

امکانات تفريحى و ورزشى در کيش

افزايش جمعيت در جزيره کيش مسئولان سازمان منطقه آزاد را به اين صرافت انداخته است که وسايل لازم را براى تشويق ورزش در زمينه‌هاى متنوع فراهم آورند. با ايجاد اين تأسيسات که هر روز از سوى ساکنان جزيره مورد بهره‌بردارى قرار مى‌گيرد، امکان برگزارى مسابقات ورزشى نيز از هر حيث فراهم آمده است. علاوه بر اين امکانات تفريحى متعددى براى پر کردن اوقات فراغت شهروندان و گردشگران کيش وجود دارد که به راحتى قابل دسترسى است.

مجموعه ورزشی

مهم‌ترين تأسيسات ورزشى جزيره که بخش‌هائى از آن هم‌اکنون مورد بهره‌بردارى قرار گرفته است، مجموعه المپيک است که شامل زمين‌هاى فوتبال، تنيس، استخرهاى شنا، سالن واليبال و بسکتبال و ساير ورزش‌هاى گروهى است. تأسيسات ورزشى اين مجموعه شامل يک زمين چمن براى انجام تمرينات و مسابقات فوتبال، ۶ زمين براى تنيس که دو زمين براى آقايان دو زمين براى بانوان و دو زمين که اختصاص به کودکانو و نوجوانان دارد مى‌باشد.


علاوه بر اين به‌منظور سهولت دسترسى به تأسيسات ورزشى در جزيره، ۴ زمين واليبال در نزديکى هتل شايان، باشگاه دريائى و پلاژ بانوان در دست بهره‌بردارى است. چهار زمين فوتبال بزرگ و گل کوچک نيز جنب بازار مرجان، محله سفين، جنب شکرت آب و برق کيش و پست کانون هنر وجود دارد.

باشگاه سوارکارى

باشگاه سوارکارى کيش در شمال جزيره در جوار دهکده المپيک احداث شده است. اين باشگاه شامل مانژ مخصوص تمرين، اصطبل‌ها، مانژکورس و کلينيک دامپزشکى است که در حال حاضر ۶۰ رأس اسب از نژادهاى دو خون، دره شورى و عرب را در خود جاى داده است و در اختيار علاقه‌مندان به ورزش سوارکارى قرار دارد.

دوچرخه‌سوارى

جزيره کيش يکى از طولانى‌ترين مسيرهاى دوچرخه‌سوارى جهان را به طول ۷۳ کيلومتر در اختيار دارد که تمامى اطراف جزيره را مى‌پوشاند. در بيشتر اوقات سال گردش با دوچرخه به دور جزيره، تفريح مسرت‌بخشى است، ضمن آنکه سازمان نيز براى تشويق مردم به استفاده از دوچرخه، به تناوب مسابقات همگانى در اين رشته ترتيب مى‌دهد.


در چندين نقطه از مراکز سياحتى جزيره از جمله در اطراف اسکله تفريحى و بازار مرجان مؤسساتى براى کرايه دوچرخه وجود دارد که مسافرانى که به‌صورت خانوادگى به جزيره سفر کنند مى‌توانند با استفاده از اين امکانات خاطره شيرينى از ورزش و گردش خانوادگى را در کيش تجربه کنند.

ورزش‌هاى دريائى

باشگاه ورزش‌هاى دريائى کيش در اول آبان ماه سال ۱۳۷۶ آغاز به کار کرده است. اين باشگاه که با همکارى مؤسسه توسعه سياحتى و بخش خصوصى تأسيس گرديده که يکى از مجهزترين باشگاه‌هاى ورزش‌هاى دريائى در سطح کشور است و مدرن‌ترين تجهيزات و امکانات ورزشى و تفريحى شامل انواع جت اسکي، اسکى روى آب، چند پرنده، غواصي، قايق‌هاى ماهيگري، قايق‌هاى بادباني، ويندسرف، قايق شيشه‌اى و ... را در اختيار دارد.


براى علاقه‌مندان به ورزش‌هاى دريائى در اين باشگاه انواع دوره‌هاى آموزشى تحت نظر مربيان بين‌المللي، برپائى مسابقات و عضوگيرى در نظر گرفته شده است.

اسکله تفريحى

کلوپ مخصوصى در کنار هتل شايان وجود دارد که همه‌گونه تفريحات دريائى پيشرفته را در اختيار مراجعان قرار مى‌دهد. قايق‌هاى کف شيشه‌اى بارى تماشاى دنياى زير آب، قايق‌هاى تيزرو، قايق‌هاى پائى و پاروئي، اسکى روى آب، ماهيگيرى و غواصي، از جمله خدمات متنوعى است که در اين مجتمع در اختيار همه ساکنان جزيره و سياحان قرار دارد.

پلاژ بانوان

شنا در سواحل ماسه‌اى جزيره، بسيار مفرح و جذاب است. به همين منظور پلاژهائى مخصوص بانوان در نقاط مختلف جزيره ايجاد شده است تا در فصول مختلف سال بهره‌بردارى از اين امکان ورزش و تفريح مفيد و سلامت بخش نيز براى همگان وجود داشته باشد. اين پلاژها داراى همه امکانات معمول در حد بين‌المللى است.

آموزش و پرواز با گلايدر

در جزيره با همکارى سازمان هواپيمائى کشورى امکان برخوردارى از آموزش‌ها و پرواز با گلايدر فراهم شده و اخيراً نخستين گروه از علاقه‌مندان توانسته‌اند پس از انجام تمرينات لازم، گواهى‌نامه پرواز با گلايدر را به‌دست آورند.