يکى از طرح‌هاى مهم منطقه آزاد کيش که هم‌اکنون در دست اجراء مى‌باشد احداث مهمانسراى ويژه V.I.P در قسمت جنوب شرقى جزيره است.


اين مهمانسرا که جهت پذيرائى از مهمانان ويژه سازمان و دولت جمهورى اسلامى ايران طراحى شده است در زمينى به مساحت ۱۲۵،۰۰۰ متر مربع در دست احداث است و شامل ۲۱ واحد و ريال سوئيت، سالن گردهم‌آئى و ۲ واحد ساختمان جهت اسکان همراهان مهمانان رسمى مى‌باشد.


محلى که مهمانسراى ويژه در آن احداث مى‌شود از نظر برخوردارى از فضاى سبز طبيعى و آرامش محيط و ساحل ماسه‌اى براى شنا و تفريحات دريائى داراى موقعيت بسيار خوبى است. رويال سوئيت‌هاى اين مجموعه که براى استراحت مهمانان درنظر گرفته شده است، با پلان دايره‌اى شکل، چشم‌انداز وسيعى رو به دريا دارد و فرم معمارى آن با ساختمان‌هاى کلاهکى شکل و پوشش سفال بسيار زيبا و جذاب است. در اين مجموعه يک سالن گردهم‌آئى جهت برپائى جلسات و کنفرانس‌ها و گردهم‌آئى مقامات درنظر گرفته شده است. مساحت کل اين بخش ۱۴۵۰ متر مربع است. اين ساختمان درقسمت مرکزى مجموعه واقع گرديده و در سه طبقه طراحى شده است که مساحت فضاها در طبقات به‌تدريج کاهش مى‌يابد. در اين سالن مجموعه‌اى از سالن‌هاى کنفرانس جمعي، سالن ملاقات، سالن آمفى‌تئاتر، ساختمان اداري، اتاق‌هائى براى مقامات، سالن انتظار، سالن پذيرش، دفاتر کار و سرويس‌هاى لازم پيش‌بينى شده است.


در سال‌هاى نخستين تأسيس منطقه آزاد کيش امکانات محدودى براى سکونت و يا اقامت کوتاه‌مدت در جزيره وجود داشت. اما بالا رفتن جذابيت‌ها و هجوم مردم براى بهره‌گيرى از امکانات سياحتى و تجارتى جزيره، سرمايه‌گذارى‌هاى سنگينى هم از سوى سازمان منطقه آزاد کيش و هم بخش خصوصى که مشارکت در اين رشته را سودمند يافته بود به عمل آمد که موجب ارتقاء ظرفيت‌هاى پذيرش ميهمانان و نيز سکونت در جزيره شد.


اکنون جزيره امکانات کافى براى پذيرش هزاران مسافر در روز را دارد و در همين حال هتل‌ها و مجموعه‌هاى اقامتى بيشترى در مرحله ساختمان و آغاز بهره‌بردارى قرار دارد که موجب بالا رفتن ظرفيت‌هاى پذيرش در سال‌هاى آينده خواهد شد.


امکانات اقامتى جزيره داراى طيف وسيعى از کيفيت‌ها و امکانات است. از هتل‌هاى بسيار لوکس و پرهزينه گرفته تا اقامتگاه‌هاى انفرادى که قدرت انتخاب وسيعى براى مهمانان جزيره فراهم آورده است.


علاوه بر اين، مجموعه‌هاى سکونتى پر ظرفيتى نيز احداث شده است که در اختيار سرمايه‌گذاران و کسانى که نياز به اقامت طولانى در جزيره دارند قرار مى‌گيرد. هزينه استفاده از امکانات اقامتى جزيره با توجه به امکاناتى که در اختيار مهمانان قرار مى‌گيرد متنوع است اما بالاترين نرخ‌ها که مربوط به هتل‌هاى لوکس مى‌شود در مقايسه بسيار پائين‌تر از نرخ‌هائى است که براى هتل‌ها مشابه در ساير نقاط آزاد جهان مطالبه مى‌شود. در حال حاضر حدود ۳۰ مجموعه اعم از هتل، متل، ويلا و مهمانسرا در جريزه کيش سرگرم فعاليت هستند که در بيشتر اوقات براى پذيرائى از کليه ميهمانان و مسافران کافى است، اما در مواقعى از سال به‌ويژه در ماه‌هائى که جزيره از نظر آب و هوا بسيار مطلوب‌تر مى‌شود مانند ماه‌هاى اسفند و فروردين کمبودهائى پديد مى‌آيد که براى رفع آن نيز برنامه‌ريزى شده است.