کارت گمرکى به مسافران جزيره امکان مى‌دهد که از معافيت‌هاى کالاى همراه مسافر هنگام خروج از جزيره استفاده کنند. اين کارت با تشريفات ساده و با پرداخت مبلغ ۵۰ هزار ريال در ازاء ارائه شناسنامه،گذرنامه و يا گواهى‌نامه رانندگى صادر شده و در اختيار متقاضى قرار مى‌گيرد.


در حقيقت معافيتى که براى خروج کالاى مسافرى از جزيره کيش اعمال مى‌شود. درست به مانند مسافرانى است که از مبادى خارج از کشور وارد ايران مى‌شوند. به اين ترتيب معافيتى که در گذشته تنها نصيب گروه کوچکى از مردم مى‌شد که به خارج از کشور سفر مى‌کردند، به همه اقشار جامعه امکان آن را داده است که از تسهيلات مشابهى بهره‌مند شوند.


براساس تبصره ذيل ماده ۳۱ آئين‌نامه اجرائى قانون صادرات و واردات سقف ارزش کالاى همراه مسافران ورودى از خارج يا مناطق آزاد تجارى - صنعتى در همه حال (اعم از سفر اول و سفرهاى بعدى در همان سال) معادل ۱۶۰ دلار است. به اين ترتيب که هشتاد دلار اول يک‌بار در سال با معافيت از حقوق گمرکى و سود بازرگانى و در دفعات بعد در همان سال با پرداخت حقوق گمرکى و سود بازرگانى مقدور است.


هشتاد دلار دوم در همه حال (در کليه سفرها) با پرداخت حقوق و عوارض گمرکى و دوبرابر سود بازرگانى مقدور خواهد بود. بديهى است کالاى وارده از انواع ممنوع شرعى و يا غير قانونى نبايد باشد.


کسانى که به‌صورت گروهى و يا خانوادگى به جزيره کيش سفر مى‌کنند مى‌توانند کارت‌هاى جداگانه‌اى براى تمامى اعضاء گروه يا خانواده، خريدارى کرده و از مجموع معافيت‌هاى تعيين شده به ميزان ۸۰ دلار براى هر نفر بهره‌مند شوند.


خروج کالاهاى مختلف از جزيره، همراه مسافران مستلزم رعايت مقررات صادرات و واردات منطقه است. بنابراين اگر کالاى خريدارى شده بيش از معافيت خاص يک نفر باشد، مسافر بايد دو کارت و يا بيشتر ارائه بدهد. يعنى اينکه از معافيت چند نفر استفاده کند.


در صورتى‌که مسافران به اندازه تعيين شده، کالا در جزيره خريدارى کرده باشند، با مشکلى هنگام مراجعت روبه‌رو نخواهند شد. فروشندگان کالا در جزيره و مديريت‌هاى مجتمع‌هاى تجارى به خوبى ميزان معافيت‌هاى تعيين شده آگاه هستند و معمولاً مسافران را در جريان مسائلى که ممکن است پيش بيايد قرار مى‌دهند. با اين همه هنگام بازگشت از کيش در تهران و ساير فرودگاه‌هاى مقصد داخل کشور، مسئولان امور گمرکى همواره با مسائل دشوار عدم برابرى ارزش کالاهاى خريدارى شده با سقف معافيت‌ها روبه‌رو هستند. به همين جهت سازمان منطقه آزاد کيش به کليه مسافران جزيره توصيه مى‌کند که هنگام خريد کالا حتماً سقف‌هاى مقرر را رعايت کنند.


بايد توجه داشت که ابتدا تشريفات گمرکى مسافران کيش، هنگام خروج در فرودگاه جزيره انجام مى‌گرفت. اين کار موجب مى‌شد که راه‌اندازى هواپيماها به دليل طول کشيدن گاه و بيگاه تشريفات گمرکى دچار بى‌نظمى شود. در نتيجه در سال‌هاى اخير انجام اين کار به ادارات گمرک فرودگاه‌هاى مقصد واگذار شده و در تهران، شيراز، بندرعباس و يا هر شهر ديگرى که مسافران بدان باز مى‌گرداند، انجام مى‌گيرد.


يک نکته مهم ديگرى اينکه خارجيان و يا ايرانيان که از جزيره کيش به مقاصد ديگرى در خارج از ايران پرواز کنند، مشمول محدوديت‌هاى گمرکى مزبور نخواهند بود و تنها بايد مقررات کشور مقصد را در نظر داشته باشند. اين عده نيازى به خريد کارت گمرکى ندارند. سازمان منطقه آزاد کيش براى تشويق صادرات مجدد کالا، در صدد اجراء برنامه‌هائى است که در صورت خروج کالا از جزيره به مقاصد ثالث، حتى عوارضى که هنگام واردات به کالاها تعلق مى‌گيرد. به مسافران خارج از کشور، مسترد بشود و يا آنکه فروشگاه‌هائى به‌وجود بيايد که کالاى آنها مشمول عوارض واردات کالا به جزيره نشود و مسافران خارج از کشور بتوانند اقلام مورد نياز خود را از آنها خريدارى کنند. به اينگونه کالاها تنها يک درصد عوارض تعلق خواهد گرفت که شامل هزينه‌هاى خدمات انجام شده به‌وسيله مؤسسات سازمان براى ورود همان کالا مى‌شود. همه نقاط جزيره کيش، قابليتى براى سياحت و گردش عرضه مى‌کند. طبيعت دست نخورده، سواحل زيبا و کم‌نظير و پوشش گياهى چشم‌نواز جزيره کيش را در موقعيتى قرار داده است که گوئى تابلوئى بديع و سرشار از رنگ و زيبائى بر سطح پر تلألؤ آب‌هاى نيلگون خليج فارش شناور است. با اين همه در مناطقى از جزيره، موقعيت‌هاى ويژه‌اى وجود دارد که سياحان، در ديدار کوتاه‌مدت خود بيشتر ترجيح مى‌دهند از اين نقاط بازديد کنند.