اين مجتمع عظيم در ۲۰ کيلومترى غرب شهرستان بندرعباس و حدوداً در طول جغرافيائى ۵۶ درجه و ۴ دقيقه شرقى و عرض جغرافيائى ۲۷ درجه و ۷ دقيقه شمالى قرار گرفته است. از نظر موقعيت دريائى در دهانه ورودى خليج فارس، ابتداى تنگه هرمز و شمال جزيره قشم واقع شده است. فاصله اين بندر تا تهران ۱۵۶۳ کيلومتر و تا فرودگاه بندرعباس ۴۰ کيلومتر مى‌باشد. بندر شهيد رجائى با جاده، راه‌آهن و خطوط هوائى به تهران و ساير نقاط ايران و جهان مرتبط مى‌شود.


اين بندر با موقعيت ممتاز جغرافيائي، تجهيزات و امکانات پيشرفته، به‌عنوان يکى از مهم‌ترين و پيشرفته‌ترين بنادر ايران و خاور ميانه و نيز به‌عنوان يکى از دروازه‌هاى مهم اقتصادي، از جايگاه ويژه‌اى در عرصه تجارت جهانى برخوردار است.


قرار گرفتن در دهانه ورودى خليج فارس و ابتداى تنگه هرمز، اتصال به شبکه بين‌المللى راه‌آهن، برخوردارى از تجهيزات جديد، امکان واگذارى زمين، انبار و ديگر امکانات به بخش خصوصى و ده‌ها امتياز ديگر سبب شده است تا بندر شهيد رجائى با موقعيتى منحصر به فرد به يکى از موفق‌ترين سازمان‌هاى بندر خاور ميانه تبديل شود.


اين مجتمع بندرى با موقعيت استراتژيک خود دستيابى به منطقه آسياى مرکزى و خاورميانه را از مطمئن‌ترين، مناسب‌ترين، ارزان‌ترين و کوتاه‌ترين راه ميسر ساخته است.


در اين راستا، بندر شهيد رجائى طرح‌ها و برنامه‌هاى وسيعى را براى افزايش ظرفيت و قابليت‌هاى خود مدنظر قرار داده تا با سرعت بيشتر و در حجم وسيع‌تر، جريان مبادلات کالا را سهولت بخشد.


مجهز کردن پايانه کانتينر به تجهيزات ضرورى و پيشرفته و گسترش محوطه‌هاى آن حرکتى است اساسى و همسو با کانتينرى شدن حمل و نقل دريائي. سرعت بخشيدن به امر تخليه و بارگيرى و بالا بردن نُرم تخليه که در چند سال اخير روند رو به رشدى داشته، همچنان اصلى‌ترين هدف بندر مى‌باشد. اجراء طرح بندر ترافيک ساحلى و موج‌شکن آن، گسترش محوطه‌هاى نگهدارى کالا، خريد و به کارگيرى تجهيزات جديد بندرى و دريائي، پذيرش کشتى‌هاى پاناماکس و ديگر کشتى‌هاى بدنه بزرگ با ظرفيت بالا، بهره‌گيرى از سيستم‌هاى پيشرفته رايانه‌اي، وى‌ست، اي.دي.آي، سيستم تلويزيون مدار بسته و ديگر طرح‌هاى مهم، گام‌هاى اساسى ديگر در جهت دستيابى به اهداف عالى بندر است.


ساخت سيلوى نگهدارى غلات در دست اقدام است که اجراء و راه‌اندازى آن نقش مهمى در افزايش بهره‌ورى بندر خواهد داشت. احداث و گسترش انبارهاى استاندارد و مخصوص نگهدارى کالاهاى مختلف از ديگر ايده‌ها و اهداف بندر شهيد رجائى است که براى اجراء آن، بندر آمادگى دارد تا زمين‌هاى مناسب را در اختيار صاحبان کالا و بخش خصوصى قرار دهد.


مجتمع بندرى شهيد رجائى برنامه‌هاى وسيعى براى تسريع مبادله و ترانزيت کالا و ايجاد تسهيلات بيشتر براى صاحبان کالا دارد و از مؤسسات خصوصى که آمادگى دارند و در اين دوران سازندگى کشور در برنامه‌هاى اساسى و زيربنائى مشارکت کنند دعوت به همکارى مى‌نمايد.