موقعيت تجارى سيرجان

موقعيت تجارى شهر سيرجان حائز اهميت است زيرا شهر سيرجان با توجه به قرار گرفتن بر سر بزرگراه‌هاى چند استان و بالاخص راه‌آهن بندرعباس به تهران موقعيت خاصى را به خود گرفته و اين شهر مرکز تجارت اجناس داخلى و خارجى واقع شده است.

معادن

منطقه سيرجان از نظر معادن مختلف بسيار غنى مى‌باشد. مهم‌ترين معادن اين شهرستان عبارت هستند از:


- مجتمع سنگ آهن گل‌گوهر

که در فاصله ۵۰ کيلومترى جنوب غربى اين شهرستان قرار دارند و راه ارتباطى آن از طريق جاده آسفالته شيراز - سيرجان مى‌باشد. اين مجتمع سنگ آهن قادر خواهد بود در مرحله بهره‌بردارى با طرح اوليه سالانه با استخراج ۵ ميليون تن سنگ آهن خام ۷۵/۲ ميليون تن آهن کنسانتره به ارزش تقريبى ۸۳ ميليون دلار توليد نمايد که در اختيار مجتمع فولاد مبارکه قرار خواهد گرفت.


- معدن سنگ مرمر تنگوئيه

اين معدن در قسمت شرق سيرجان قرار دارد و از ذخيره قابل ملاحظه‌اى برخوردار مى‌باشد اين معدن با دارابودن حداقل ۴۰۰،۰۰۰ تن ذخيره باقى‌مانده ساليانه ۵۰۰۰ تن سنگ مرمر توليد مى‌نمايد.


- معدن مرمر حوض سبز

اين معدن با دارا بودن ذخيره‌اى در حدود ۳۰۰۰۰ تن مى‌تواند ساليانه ۳۰۰۰ تن سنگ مرمر توليد نمايد.


- معادن مس چهارگنبد

سنگ چينى و نمک از جمله معادن مهم اين شهرستان به شمار مى‌آيند.


- خصوصيات فيزيکى سيرجان

شهر سيرجان از نظر شهرسازى و توسعه شهرى و اقشار مردم ساکن شهر مى‌توان به ۷ بخش کاملاً متمايز تفکيک نمود که هر يک به دلايل خاصى بر گرد هسته اصلى بافت قديمى شهر تشکيل شده‌اند و از نظر توسعه شکل ستاره‌اى به خود گرفته است و چند منطقه به دليل موانع و يا مساعد نبودن شرايط محيط رشد نکرده و شهر در بقيه جهات که مساعد رشد بوده است توسعه يافته و اين ۷ بخش عبارتند از:


- بافت اصلى و قديمى شهر و بافت نيمه قديمى


- منطقه کارگرى مهاجرين عشاير


- منطقه کارگرى مهاجرين روستائى


- منطقه کشاورزى بومى


- منطقه کارمندى ادارى و طبقه نيم مرفه


- مهيا شهر مهاجران عشاير


- ادارات و کوى‌هاى سازمانى

خدمات تجهيزات شهرى

- آب

متوسط بارندگى ساليانه اين شهرستان ۱۲۴ ميلى‌متر بوده و برداشت ساليانه ۳۶۷ ميليون متر مکعب آب از ۴۳۲ حلقه چاه نيمه عميق و ۸۰ رشته قنات ادامه دارد. طراح احداث سد تنگوئيه با آبدهى حدود ۴۵۰ ليتر در ثانيه برروى رودخانه تنگوئيه سيرجان توسط شرکت سهامى آب منطقه‌اى در دست مطالعه مى‌باشد. که براساس مطالعات انجام شده احداث سد مخزنى برروى رودخانه فوق در دو محل ۵ کيلومترى بالادست و ۷ کيلومترى پائين‌دست روستاى فيروزآباد جهت تأمين آب مصرفى شهر پيشنهاد گرديده است.


- برق

در حال حاضر مسير خطوط انتقال برق ۴۰۰ کيلووات بندرعباس به سيرجان، ۲۳۰ کيلووات سيرجان به مجتمع مس سرچشمه و خط انتقال ۲۳۰۰ کيلووات سيرجان کرمان از اين شهرستان مى‌باشد.


- تلفن و تلگراف

خطوط ارتباطى تلفن اين شهرستان تحت پوشش شبکه سراسرى ماکروويو قرار داد و و در حال حاضر داراى ۱۵۰ مرکز تلفن شهرى و بين شهرى است که بيش از ۷۰۰۰ شماره مشغول به کار دارد که تا ظرفيت ۱۰۰۰۰ شماره قابل گسترش مى‌باشد.


مرکز مخابرات ديجيتالى در منطقه ويژه اقتصادى سيرجان در سال ۱۳۷۶ در جهت توسعه شبکه مخابرات منطقه تعداد ۲۰۴ شماره تلفن واگذار و راه‌اندازى نمود که اکثر شرکت‌ها، کارخانه‌ها، انبارهاى مخابراتى منطقه تعداد ۲۰۴ شماره تلفن واگذار و راه‌اندازى نمود که اکثر شرکت‌ها کارخانه‌ها، انبارهاى عمومى و خصوصى داراى يک يا چند خط تلفن شدند و واگذارى خطوط تلفن، فاکس، کامپيوتر به روز رسيده است. اين مرکز تا ظرفيت ده هزار شماره تلفن، فاکس را دارا مى‌باشد که ۱۲۰۰ شماره تلفن آن با کد اختصاصى ۰۳۴۷۳۴۷ به شبکه مخابراتى کشور وصل مى‌باشد.


- گاز

خط انتقال گاز بندرعباس - مجتمع مس سرچشمه از اين شهرستان مى‌گذرد. براساس طرح سرخون دو (سرخون - سرچشمه) احتياجات گازى مجتمع مس سرچشمه و شهرهاى اطراف (حاجى‌آباد - سيرجان - بافت - بردسير - کرمان - رفسنجان و شهر بابک) تا ميزان مصرفى يکصد و چهل راه‌اندازى گرديد و هم‌اکنون منطقه ويژه اقتصادى سيرجان علاوه بر انشعاب آب و برق، انشعاب گاز را نيز به سرمايه‌گذاران واگذار مى‌نمايد.


- بهداشتى و درمانى

ازنظر درمانى اين شهرستان سرويس‌دهى به شهرهاى مجاور را نيز عهده‌دار مى‌باشد. بيمارستان‌هاى آيت‌الله کاشانى با ۵۰ تخت، بيمارستان امام رضا با ۵۰ تخت، زايشگاه موجود در ساختمان مربوط به سازمان بهزيستى جزء واحدهاى درمانى فعال اين شهرستان مى‌باشد که قطعاً جوابگوى نيازهاى مردم با توجه به موقعيت خاص اين شهرستان نبوده و اخيراً موافقت با ساخت بيمارستان ۱۶۸ تخت خوابى جهت اين شهرستان اخذ شده است. در ضمن بيمارستان ۱۲۸ تخت خوابى مربوط به سازمان تأمين اجتماعى حدود ۹۰% عمليات ساختمانى آن به پايان رسيده است و در شرف افتتاح مى‌باشد. ضمناً با توجه به احداث ساختمان گمرک بين‌المللى در شهر سيرجان که از تصويب گذشته است کارهاى طراحى آن در دست اقدام مى‌باشد.