- مواد لازم:

پرتقال: ۱ عدد

کشمش: ۱ فنجان

کره: ۰.۵ فنجان

شکر: ۱ فنجان

تخم‌مرغ: ۲ عدد

آرد سفید: ۲ فنجان

جوش شیرین: ۱ قاشق مربا‌خوری

بکین پودر: ۰.۲۵ قاشق مربا‌خوری

ماست ساده کم چرب: ۱ فنجان


- طرز تهیه:

پرتقال را شسته و کشمش را خوب می‌شوئیم و پرتقال را تکه تکه نموده هسته‌های آن را بیرون می‌آوریم و با کشمش از چرخ گوشت تمیز رد می‌کنیم. شکر را با کره می‌زنیم تا کاملاً نرم شود. زرده و سفیده تخم مرغ را با هم می‌زنیم و به پرتقال و کشمش و کره و شکر اضافه می‌کنیم.


مواد خشک را که عبارتند از بکینگ پودر و نمک و آرد الک می‌نمائیم. جوش شیرین را مخلوط ماست کرده کمی می‌زنیم و کم‌کم از مواد خشک و ماست و جوش شیرین به آن می‌افزائیم. در قالب چرب شده می‌ریزیم و به مدت ۴۰ الی ۵۰ دقیقه در فر ۳۵۰ درجه فارنهایت می‌پزیم.


می‌توانیم روی کیک را به دلخواه با کرم‌های مختلف یا با خامه و قند سائیده تزئین نمائیم ماهیت این کیک خشک نیست و بسیار طعم مطبوعی دارد زیرا اگر دقت کرده باشیم اغلب کیک‌ها چون خشک است خوردن آن بدون چای و قهوه چندان خوش آیند نمی‌باشد. این کیک علاوه بر اینکه خیلی لذیذ است می‌توانیم خامه آن را برای چندین روز نگاهداری نمائیم.

نوع دیگر کیک پرتقالی

ـ مواد لازم:

روغن: ۱ فنجان

آرد سفید: ۳ فنجان

شکر: ۲ فنجان

آب پرتقال: ۱ فنجان

تخم مرغ:  ۸ عدد

پوست پرتقال: ۱ قاشق مربا‌خوری

بکین پودر: ۲ قاشق مربا‌خوری


ـ طرز تهیه:

سفیده و نصف شکر را با هم خوب می‌زنیم. زرده‌های تخم مرغ را با بقیه شکر می‌زنیم تا سفید شود و پوست پرتقال را به آن می‌افزائیم. آرد و بکینگ پودر را مخلوط کرده الک می‌کنیم. روغن و زرده تخم‌مرغ و آرد و بکینگ پودر را اضافه کرده آب پرتقال را به آن می‌افزائیم. قالب را چرب نموده آرد به آن می‌زنیم. مایه را در آن می‌ریزیم. در فر ۳۲۵ درجه به مدت یک‌ ساعت می‌پزیم.