حرارتی که سس با آن تهیه می‌شود باید ملایم باشد. سس‌هائی که برای غلظت بیشتر آن از آرد استفاده می‌شود باید هنگام اضافه‌کردن آب، گوشت یا شیر آن را مرتبا هم زد. برای نرم‌شدن سس در مواقع پختن در داخل مایکروفر (در هر مرحله از پختن) و یا موقع اضافه‌کردن مواد دیگر باید آن را خوب هم زد.

سس سفید با مایکروفر

ـ مواد لازم:

کره: ۲۵ گرم

آرد سفید: ۲۵ گرم

شیر هموژنیزه: ۲۵۰ گرم

فلفل: قدری

نمک: قدری


ـ طرز تهیه:

کره را در یک کاسه ریخته و به مدت ۳۰ ثانیه با قدرت ۱۰۰% در مایکروفر قرار دهید. آرد را به‌تدریج به شیر اضافه کنید و نمک و فلفل نیز به مقدار کافی داخل آن بریزید و مرتباً هم بزنید تا آرد کاملاً در شیر حل شود. مایه را به کره اضافه کنید و به مدت ۲ دقیقه در مایکروفر با همان قدرت قرار دهید و هر نیم دقیقه یک‌بار آن را هم بزنید. سس آماده مصرف می‌باشد.

سس گوجه‌فرنگی با مایکروفر

ـ مواد لازم:

آرد سفید: ۱۵ گرم

آب گوشت: ۰.۴ لیتر

کره: ۱۵ گرم

پیاز خام خلال شده: ۱ قاشق سوپ‌خوری

جعفری ساطوری شده: ۱ قاشق سوپ‌خوری

رب گوجه‌فرنگی: ۱ قاشق سوپ‌خوری

سیر: ۱ عدد

آب: قدری

فلفل: قدری

نمک: قدری


ـ طرز تهیه:

رب گوجه‌فرنگی را در آب حل کرده با آب گوشت، نمک، فلفل و سیر خرد شده در ظرف بریزید و آرد را به‌تدریج به آن اضافه کرده مرتباً هم بزنید تا آرد کاملا حل شده و گلوله نشود. سپس کره را در یک ظرف اضافه کنید و مدت ۳ دقیقه ظرف را با همان قدرت در مایکروفر قرار دهید ( با پوشش پلاستیکی ظرف را بپوشانید). سپس مایه آماده شده اول را داخل ظرف محتوی پیاز و کره بریزید و مدت ۴ دقیقه در مایکروفر قرار دهید که ۲ دقیقه اول مایکروفر روی قدرت ۵۰% باشد و در این مدت یکبار سس را هم بزنید و ۲ دقیقه دوم مایکروفر را روی قدرت ۱۰۰% قرار دهید و در این مدت هم هر ۱ دقیقه سس را هم بزنید تا کاملاً نرم شود. پس از این مدت ظرف را از مایکروفر بیرون آورید و روی آن جعفری خرد شده بپاشید. بدین ترتیب سس آماده است.

سس خامه با مایکروفر

ـ مواد لازم:

پیاز: ۲ عدد

کره: ۶۰ گرم

ترخون: ۲۵ گرم

نعناع: ۲۵ گرم

جعفری ساطوری شده: ۲۵ گرم

آب گوشت: ۰.۴ لیتر

خامه: ۱۰۰ گرم

آرد سفید: ۱ قاشق سوپ‌خوری

فلفل: قدری

نمک: قدری


ـ طرز تهیه:

ابتدا کره را در یک ظرف پیرکس بریزید و مدت ۳۰ ثانیه با قدرت ۱۰۰% داخل مایکروفر قرار دهید. بعد پیاز خرد شده را داخل آن ریخته و مدت ۳ دقیقه دیگر در مایکروفر بگذارید. سپس آرد را داخل ظرف بریزید و خوب آن را نرم کنید. آب گوشت را به‌تدریج اضافه کنید و مرتباً مخلوط را هم بزنید تا آرد گلوله نشود. سبزی‌های معطر را نیز داخل آن بریزید و مدت ۱۰ دقیقه داخل مایکروفر قرار دهید (روی قدرت ۵۰%) تا سس غلیظ شود. نمک و فلفل نیز به ان اضافه کنید، سپس سس را از مایکروفر بیرون آورده از صافی عبور دهید و دوباره به مدت ۱۰ دقیقه داخل مایکروفر با قدرت ۱۰۰% بگذارید تا کاملاً غلیظ شود. به سس آماده شده، خامه اضافه کنید و برای گوشت‌های سفید از آن استفاده کنید.