ـ مواد لازم:

گوشت راسته گوساله: ۱۵۰۰ گرم

دنبه: ۱۵۰ گرم

کره: ۲۵۰ گرم

پیاز: ۳ عدد

روغن زیتون: ۱ فنجان

گوجه فرنگی: ۶ عدد

فلفل: قدری


ـ طرز تهیه:

برای تهیه کباب باید از گوشت راسته گوساله یا گوسفند استفاده نمود، نکته قابل توجه برای کباب خوب انتخاب گوشت آن است که باید نرم باشد (به‌وسیله گردهای مخصوص نرم کننده گوشت نیز می‌توان گوشت را نرم و ترد نمود) ولی بهتر است گوشت را با آب پیاز و فلفل ۲۴ ساعت قبل آماده و نرم نمود. انواع کباب باید در عین پختگی زیاد خشک نشود.


کباب را می‌توانیم به هر اندازه که میل داریم پهن کنیم به این ترتیب که راسته را روی تخته می‌گذاریم به انداز‌ ای که میل داریم پهنای کباب بشود یک قطعه جدا می‌کنیم مثلاً پهنا چهار انگشت و سپس قطعات دیگر گوشت میگذاریم قطعات دیگر را می‌بریم ، بعد گوشت را به قطر دو سانتی‌متر ورقه ورقه می‌کنیم و آماده می‌گذاریم، لازم نیست شکل شکل آنها منظم باشد، باید بین هر دو یا سه قطعه گوشت یک قطعه کوچک دنبه به سیخ کشیده،سپس پیاز را نرم رنده می‌کنیم و روغن زیتون و فلفل را با پیاز رنده شده مخلوط می‌کنیم و گوشت را در این مایه می خوابانیم و می گذاریم لا اقل یکشب بماند بعد گوشت‌ها را به سیخ کشیده و کی روی آن را با کارد می‌کوبیم و روی حرارت ملایم کباب می‌کنیم و گاهی سیخ‌های کباب را بر می‌گردانیم کباب باید در عین پختگی زیاد خشک نشود و آبدار باشد بعد کباب‌ها را در دیس می‌کشیم و روی آنها را کمی نمک می‌پاشیم و کمی هم کره روی آن می‌گذاریم و اطراف آن را با پیاز خلال کرده و جعفری تزیین می‌کنیم - کباب را نباید هیچ وقت لای نان قرار داد زیرا آب کباب به خورد نان می‌رود و خشک می‌شود. با کباب چنجه می‌توان کباب گوجه فرنگی تهیه و مصرف نمود.


بدون دنبه نیز می‌توان این کباب را آماده نمود و بعد از طبخ مقداری کره روی آن قرار داد. در صورتی‌که بخواهیم از آب لیمو یا کیوی خرد شده برای نرم کردن گوشت استفاده کنیم برای هر یک صد گرم گوشت یک قاشق سوپخوری آب لیمو یا کیوی خرد شده با پیاز رنده شده مخلوط می‌کنیم و نیم ساعت قبل از کباب کردن گوشت را در این مایه می‌خوابانیم.


در صورتی‌که بخواهیم از گردهای نرم کننده مخصوص گوشت استفاده کنیم برای هر یک کیلو گوشت یک قاشق مربا خوری از گرد نرم کننده با پیاز رنده شده مخلوط می‌کنیم و نیم ساعت قبل از کباب کردن گوشت را در این مایه می‌خوابانیم. ممکن است بدون روغن زیتون هم گوشت کباب را آماده کرد. در صورت رعایت مقادیر مواد اولیه این غذا برای ۶ نفر کافی است.