ـ مواد لازم:

ماکارونی: ۶۰۰ گرم

گوشت چرخ کرده: ۷۵۰ گرم

تخم مرغ: ۵ عدد

جعفری ساطوری شده: ۳ قاشق سوپ‌خوری

کره: ۳ قاشق سوپ‌خوری

سس گوجه‌فرنگی: ۱ فنجان

پیاز داغ عسلی: ۴ قاشق سوپ‌خوری

رب گوجه فرنگی: ۲ قاشق سوپ‌خوری

نمک: قدری

فلفل: قدری


ـ طرز تهیه:

ظرف نسبتاً بزرگی را پر از آب می‌کنیم و برای هر بسته ماکارونی ۲ قاشق نمک در آب می‌ریزیم و بعد از جوش آمدن آب ماکارونی را در آن می‌ریزیم و یک دو قاشق روغن در آن می‌ریزیم و می‌گذاریم بجوشد تا مغز ماکارونی کاملاً نرم شود و زیاد له نشود ماکارونی را در آبکش می‌ریزیم و مقداری آب نیم گرم بر روی آن می‌دهیم تا لیزی و شوری آن گرفته شود.


در صورتی‌که بخواهیم اسپاگتی یا ماکارونی را قبلاً آماده کنیم، بعد از طبخ و ریختن آن در صافی آنرا در ظرف آب سرد می‌ریزیم در این‌صورت اگر یکی دو روز هم بماند عیبی نخواهد کرد‌.


بعد گوشت را با پیاز کمی سرخ می‌کنیم‌، رب گوجه‌فرنگی را در یک لیوان آب حل می‌کنیم و داخل گوشت می‌ریزیم و کمی نمک و فلفل می‌زنیم و می‌گذاریم آبگوشت کمی تبخیر شود. تخم‌مرغ را در ظرفی می‌کشیم و با کمی نمک و فلفل به‌هم می‌زنیم. ماکارونی آماده شده را با تخم‌مرغ مخلوط می‌کنیم، سپس ته ظرف نسوزی را که بهتر است وسط آن سوراخ باشد. دو سه قاشق روغن یا کره آب کرده می‌ریزیم و یک سوم از ماکارونی را در این ظرف می‌ریزیم و نصف از گوشت و کمی جعفری را روی آن می‌ریزیم و باز نصف از بقیه ماکارونی را روی گوشت می‌ریزیم و بقیه گوشت را در آن می‌ریزیم و روی گوشت را با بقیه ماکارونی می‌پوشانیم و در ظرف را می‌گذاریم.


سپس ظرف را می‌گذاریم کف فر با حرارت ۳۵۰ درجه نیم‌ساعت تا سه ربع بماند، بعد ظرف را بیرون می‌آوریم و ماکارونی را در ظرف برمی‌گردانیم و کمی سس گوجه فرنگی روی ماکارونی می‌دهیم و اطراف ماکارونی را با جعفری تزئین می‌کنیم، جعفری خرد شده را با بقیه سس مخلوط می‌کنیم و در سس خوری می‌ریزیم. اگر مطابق با مقدار مواد اولیه مصرف کنید غذا فوق برای ۶ نفر می‌باشد.