ـ مواد لازم:

خمیر پیتزا: ۵۰۰ گرم

گوجه فرنگی: ۵۰۰ گرم

پنیر پیتزا: ۳۰۰ گرم

جعفری ساطوری شده: ۲ قاشق سوپخوری

ترخون: ۲ قاشق سوپخوری

دارچین: قدری

فلفل: قدری

نمک: قدری


ـ طرز تهیه:

آرد و بکینگ پودر و نمک را با هم الک می‌کنیم. روغن و شیر را در یک فنجان اندازه‌گیری می‌ریزیم، ابتدا روغن را ریخته و سپس شیر را رویش می‌ریزیم ولی به‌هم نمی‌زنیم. شیر و روغن را یک‌مرتبه در مواد خشک می‌ریزیم و چند مرتبه با قاشق به‌هم می‌زنیم تا حالت چسبندگی پیدا کند سپس خمیر را از کاسه بیرون می‌آوریم و روی کاغذ روغنی قرار می‌دهیم و به مدت ۱۰ دقیقه خمیر را ورز می‌دهیم.


قالبی که مخصوص پیتزا می‌باشد و چرب نشده است حاضر می‌کنیم. ابتدا خمیر را روی کاغذ به اندازه قالب با وردنه باز کرده سپس در قالب قرار داده اطراف آن را با چنگال فشار می‌دهیم که خوب جاگیر شود و هم به شکل قشنگی درآید با نوک چنگال وسط خمیر را چند سوراخ می‌کنیم. خمیر آماده است.


سپس ظرف آلومینیوم گرد مناسبی را که باید کم عمق باشد چرب می‌کنیم و خمیر پیتزا را به قطر نیم سانتی‌متر و به شکل ظرف به اندازه‌ای که ته و دیواره ظرف را بپوشاند باز می‌نمائیم و خمیر را داخل ظرف می‌اندازیم.


گوجه فرنگی را در آب جوش می‌گذاریم و پوست آن را می‌گیرم و گوشت گوجه فرنگی را خرد می‌کنیم و آن را داخل خمیر می‌ریزیم و کمی نمک و فلفل و دارچین روی آن می‌پاشیم و کمی هم جعفری می‌ریزیم و پنیر را روی آن رنده می‌کنیم.


فر را با حرارت ۳۵۰ درجه فارنهایت گرم می‌کنیم و ظرف پیتزا را کف فر به مدت بیست دقیقه قرار می‌دهیم، بعد ظرف را روی آخرین پنجره فر به طرف بالا می‌گذاریم تا در حدود یک ربع تا بیست دقیقه بماند و روی آن کمی طلائی شود. پیتزا را با همان ظرف سر میز می‌بریم.