اجرای برنامه‌های تحت ویندوز درمحیط لینوكس

برای این كار از یك سو محیط‌های گرافیكی بسیار پیشرفته‌ای نظیر KDE و GNOME در لینوكس ایجاد شده است و هم‌زمان برنامه‌های كاربردی بسیاری نیز برای اجرا و استفاده در محیط لینوكس نوشته …

برای این كار از یك سو محیط‌های گرافیكی بسیار پیشرفته‌ای نظیر KDE و GNOME در لینوكس ایجاد شده است و هم‌زمان برنامه‌های كاربردی بسیاری نیز برای اجرا و استفاده در محیط لینوكس نوشته شده‌اند. اما برخی توسعه دهندگان راه دیگری را نیز در پیش گرفته‌اند که تهیه یک برنامه شبیه ساز برای اجرای كد باینری برنامه‌هایی كه برای ویندوز نوشته شده‌اند در محیط لینوكس می باشد.
در نگاه اول، بخصوص برای كسانی كه با مفاهیم پایه سیستم عامل‌ها آشنا هستند، این كار عجیب و حتی غیرممكن به نظر می‌رسد. اما واقعا این كار در قالب پروژه‌ای به نام WINE انجام شده و روز به روز در حال توسعه بوده و در بسیاری از موارد هم درست كار می‌كند.
اگرچه كلمه WINE مخفف عبارت Windows Emulator است، اما نمی‌توان آن را كاملا یك شبیه ساز یا (Emulator) دانست. این برنامه با ایجاد یك لایه نرم‌افزاری روی سیستم عامل، به كاربر این اجازه را می‌دهد كه كدهای برنامه های تحت ویندوز را در محیط لینوکس اجرا كند. در نتیجه عملكرد آن را تا حد زیادی می‌توان مانند یك ماشین مجازی (Virtual Machine) دانست تا یك شبیه‌ساز.
پروژه WINE نسخه سورس‌آزاد بسیاری از DLLهای محیط ویندوز را ایجاد كرده است. با استفاده از این DLLها، برنامه‌های تحت ویندوز به گونه ای فریب داده می‌شوند كه تصور کنند همچنان روی محیط ویندوز اجرا شده‌اند. به این ترتیب برنامه‌های زیادی را می‌توان به شكل تحت لینوكس نیز در اختیار داشت. تا جایی كه حتی بسیاری از بازی‌های بزرگ و سنگین تحت ویندوز را نیز می‌توان تحت لینوكس اجرا كرد. آدرس http://www.linuxgames.com/wine آخرین لیست بازی‌های تحت ویندوز را كه با استفاده از WINE می‌توان آنها را تحت لینوكس اجرا كرد معرفی می‌كند. همچنین آخرین لیست برنامه‌هایی كه امكان اجرای آنها توسط WINE وجود دارد، در آدرس http://appdb.codeweavers.com قابل مشاهده است.
بیشتر لینوكس‌ها برنامه WINE را در خود دارند. اما اگر شما می‌خواهید بازی یا برنامه سنگینی را اجرا كنید، توصیه می‌كنم كه همیشه آخرین نسخه این برنامه را از آدرس http://www.winehq.com/download.shtml دریافت و بر روی سیستم لینوکس خود نصب كنید.