آفتاب

آمریکا مجبور به لغو تحریم‌ها استمعاون اول رییس جمهور با اشاره به شکست فشار حداکثری توسط آمریکا گفت: آمریکا مجبور به لغو تحریم‌ها است.

مهر: اسحاق جهانگیری عصر سه شنبه در بازدید از چند واحد صنعتی و دانش بنیان اسلامشهر در جمع خبرنگاران با اشاره به اینکه فشار حداکثری آمریکا شکست خورده است اظهار داشت: با پیش‌بینی‌هایی که برای سال ۱۴۰۰ وجود دارد و با توجه به اینکه آمریکایی‌ها به صراحت اعلام کرده‌اند که فشار حداکثری به شکست کشیده شده، مجبور هستند به برجام برگردند و تحریم‌ها را لغو کنند و به نظر می‌رسد شرایط مناسبی برای تولید کشور فراهم خواهد شد.

جهانگیری با بیان اینکه تولیدکنندگان در شرایط تحریم به خوبی ایستادگی کردند و نباید فراموش شوند گفت: در زمان جنگ اقتصادی آمریکا ورود بیش از ۲ هزار و ۵۰۰ قلم کالا به کشور ممنوع شد که این موقعیت بسیار خوبی برای تولیدکنندگان داخلی بود تا بتوانند تولید و بازار را در سیطره خود داشته باشند.

معاون اول رئیس جمهور با اشاره به اینکه نظام بانکی در ایران پشتوانه اصلی تولید و اقتصاد است افزود: اقتصاد ایران بانک محور بوده و سهم بازار سرمایه در مقابل تسهیلات بانک‌ها کم است و در این راستا باید از بنگاه‌های اقتصادی حمایت شود، زمانی است که شرایط برای همه بنگاه‌ها یکسان است اما برخی از فعالان این بنگاه‌ها گردن‌کشی می‌کنند و پرداخت تسهیلات را به تعویق می‌اندازند و در این زمینه باید جلوی این افراد ایستاد و در مقابل در برابر برخی دیگر که به لحاظ شرایط اقتصادی قادر به پرداخت نبوده‌اند باید نرمش نشان داد.

وی با اشاره به انتخاب شعار سال بیان داشت: از سال ۹۷ روند انتخاب شعار سال اقتصادی بوده است و در این زمینه اگر تولیدکنندگان کالای با کیفیت تولید و ایرانیان از آنها استفاده کنند قدم بزرگی در جهش تولید شکل می‌گیرد و امسال نیز مانع‌زدایی از تولید انجام می‌شود.
وبگردی