آفتاب

رییس جمهوری به منتخب مردم، تبریک گفترییس جمهوری ضمن تبریک به منتخب مردم در انتخابات ریاست جمهوری گفت: امیدواریم ۴۵ روز آینده شرایط بهتری در زمینه تحریم و کرونا برای دولت بعدی باشد.

ایرنا: حجت الاسلام والمسلمین حسن روحانی امروز شنبه در جلسه ستاد ملی مقابله با کرونا با قدردانی از مردم به دلیل حضور پرشور در انتخابات اظهار داشت: از ملت شریف و فهیم که در این مقطع حساس تاریخی به سخنان معاندین و آن‌هایی که با جمهوری اسلامی ایران رابطه شان دشمنی و ضدیت بوده گوش ندادند و دیروز یک روز بسیار پرنشاطی را آفریدند و با حضور وسیع و آبرومندانه خود و با تصمیمی که ستاد ملی کرونا گرفته بود شرایط بهتری را از نظر آغاز و پایان رای گیری مهیا کرده بودند تشکر می‌کنم.

وی افزود: مردم الحمدالله پروتکل‌های بهداشتی را تا ۹۵ درصد مراعات کردند، این انتخابات خوب دیروز برگزار شد و ان‌شالله نتایج امروز اعلام خواهد شد و مردم مطلع خواهند شد. قبل از هر چیز از حضور مردم و دقت و زمان‌شناسی آنان در این مقطع تاریخیاز صدا و سیما دستگاه های تبلیغاتی و نامزدها همه به صحنه آمدند تا این که این فضا ساخته شد،تشکر می‌کنم.

رییس جمهوری همچنین گفت: در این جا از وزارت بهداشت تشکر می‌کنم که نگذاشت در این انتخابات پیک جدید شکل گیرد.

روحانی گفت: من به منتخب مردم تبریک می‌گویم حالا چون هنوز رسما اعلام نشده من هم با توجه به قانون مقداری تبریک رسمی را به تاخیر می‌اندازم اما منتخب در این انتخابات معلوم است که چه کسی رای به اندازه کافی آورده و امروز منتخب مردم هست و ان‌ شاءالله ۴۵ روز دیگر مسوولیت ریاست جمهوری را به عملا خواهد گرفت و این دولت، یعنی ۴۵ روز دیگر پایان ماموریت و مسوولیت دولت دوازدهم خواهد بود.

 وی ادامه داد: وزارت بهداشت و درمان و همه عزیزانی که با این ویروس مبارزه می‌کنند سهم بسیار خوبی داشتند برای اینکه روز گذشته انتخابات باشکوهی اجرا و عملیاتی شود.

رییس دولتهای یازدهم و دوازدهم افزود: همچنین از همه عزیزانی که در طول این ۷-۸ سال برای فضای سایبری فضای مجازی تلاش کردند، قدردانی می‌کنم زیرا اگر این فضا نبود باز هم انتخابات نمی‌توانست گرم شود و عمدتا به خاطر شرایط پروتکلی ناچار بودند از این فضا استفاده و بهره‌برداری کنند.

رییس جمهوری خاطرنشان کرد: همچنین از همه عزیزانی که این ایام خدمات لازم را به مردم دادند حالا من در دولت هم بسیار توصیه کردم که برای آب، برق، گاز، بنزین، مواد مورد نیاز مردم، کالاهای اساسی تلاش شود که این ایام، ایام آرامی باشد.

وی یادآور شد: کار بزرگی شد که همه جا آرامشی بود اگر این آرامش نبود کار سخت می‌شد شما فرض کنید مثلاً روز گذشته بخشی از کشور برق یا آب نداشته یا سوختن نبود چه مشکلاتی ایجاد می‌شد و همچنین مسئله امنیت که ما همیشه مرهون خدمات عزیزان در امنیت کشور هستیم و دیروز هم بودیم.

در دولتی بودیم که سخت‌ترین ایام تاریخ ایران را شاهد بودیم

روحانی اظهار کرد: افتخار می‌کنم در دولتی بودیم که سخت‌ترین ایام تاریخ ایران را شاهد بودیم و بار مسئولیت را در طول یک قرن گذشته به دوش داشتیم، از خداوند شاکریم به خاطر توفیقاتی که به ملت و ما داد. روزهای سختی را پشت سر گذاشتیم. امیدواریم هم در زمینه تحریم، هم کرونا و هم در کلیه زمینه‌های دیگر شرایط بسیار بهتری برای دولت بعدی باشد.

وی با اشاره به شرایط کرونایی اظهار کرد: مجموعا دو دوره را پشت سر گذاشتیم. یک دوره ۱۶ ماه گذشته بود. دنیا در برابر این ویروس متحیر بود که ماهیت آن چیست، ماندگاری‌اش چقدر است و چه باید بکند. تلاش‌های مختلفی انجام شد. همه به این رسیدند که ویروس خطرناک و مسری است و به سادگی دست از سر ما برنمی‌دارد.

به گفته رییس‌جمهور، راه فعلا فاصله گرفتن از ویروس است، یعنی هیچ راهی جز فاصله گرفتن نداشتیم؛ چه با ماسک، چه دست شستن، نرفتن به سفر، گاهی به ضرورت تعطیلی کسب و کار و...

بایدن در همین چند ماه مسیر غلط ترامپ را ادامه داد

روحانی با بیان اینکه هیچ کشوری در دنیا شرایط سخت ما را در دنیا نداشت، خاطرنشان کرد: ما دو سال در جنگ اقتصادی داشتیم و منابع مالی فراوانی نداشتیم که خانه بمانید و سرکار نروید و این با کشورهایی که وضع مالی خوبی داشتند و تحریم و مشکل نداشتند فرق می‌کرد.

وی با اشاره به جنگ اقتصادی ابراز داشت: کشور در محاصره ۱۰۰ درصدی بود. پریروز یک مقام آمریکایی اعلام کرد از امروز تحریم برای واکسن و ماسک را برای ایران برمی‌داریم. هرچه می‌گفتیم تحریم هستیم، آدم‌های تروریستی که در کاخ هستند اجازه خرید واکسن را نمی‌دهند، عده‌ای می‌گفتند تحریم چه ربطی به واکسن دارد.

رییس شورای عالی امنیتی ملی اضافه کرد: این آدم به زبان صریح جنایتش را برملا کرد و گفت از امروز به بانک‌ها بابت ماسک و واکسن به ایران اجازه جابه‌جایی می‌دهیم. معلوم شد آمریکای ترامپ تروریست بود و بایدن نیز در همین چند ماه این مسیر غلط را ادامه داد.

منابع مالی ایران در کشورهایی که ادعا می‌کنند با تروریسم میانه‌ای ندارند، قفل است

روحانی شرایط کشور به دلیل تحریم منابع مالی و کرونا را سخت و دشوار خواند و بیان کرد: نمی‌توانستیم برای خرید واکسن و... اقدام کنیم. همین امروز گزارش داده شد که برای خرید واکسن‌های کوواکس چقدر زحمت کشیده شده است.

وی با اشاره به قفل بودن منابع بانکی ایران در چندین کشور یادآور شد: چندین سال است که منابع مالی ایران در کشورهایی که ادعا می‌کنند با تروریسم میانه‌ای ندارند، قفل است؛ هم در کشورهای همسایه و هم در کشورهای دور دست که اموال ما را به دلیل اجرای تحریم‌های ظالمانه آمریکا نگه داشتند.

رییس‌جمهوری با بیان اینکه خداوند علیرغم این مشکلات نعمت‌های بزرگی به ما داد، عنوان کرد: مردم عزیز که منافع ملی را به منافع شخصی ترجیح می دهند، همکاری خوبی کردند. هر کجا گفته شد سفر نروید و در مغازه را ببندید، پذیرفتند.مدافعان سلامت که شب و روز در میدان بودند و با هر مسئولیتی که داشتند، حضور یافته و آنها تلاش کردند.

روحانی با بیان اینکه در همین مدت کار بزرگی در بخش سلامت انجام شد، گفت: روز پنج‌شنبه در همین سالن به صورت ویدئوکنفرانسی ۱۲۰۰ تخت درمانی را افتتاح کردیم. وزرات بهداشت، درمان و آموزش پزشکی اعلام کرده است که هر ماه حدود یکهزار تخت جدید افتتاح کردیم که این کار بسیار عظیم و بزرگی است.

وی اظهار کرد: در ابتدای شیوع ویروس کرونا ۲ آزمایشگاه داشتیم و امروز حدود ۴۰۰ آزمایشگاه در موضوع کرونا فعال هستند، گفت: در همین دوران کرونا تخت‌های ویژه ۲ برابر شد و ۴۷۲ دستگاه اکسیژن‌ساز به بیمارستان‌های مختلف سراسر کشور اضافه شده است. همچنین ۱۸۵ دستگاه سی تی اسکن و ۵ هزار و ۵۰۰ دستگاه کمک تنفسی به بیمارستان های کشور اضافه شده است.

رییس جمهوری گفت:علاوه براین داروهای مورد نیاز نیز در این مدت اضافه و تهیه شده است. انواع ماسک‌های مورد نیاز طبی و گان‌ها و آنچه که مورد نیاز بوده در همین مدت تهیه شده و یک نفر پشت در بیمارستان نمانده است که این افتخار بزرگی برای بخش سلامت، شرکت‌های دانش بنیان و بخش مهم تولید است که دست به دست هم دادند و این کار بزرگ را انجام دادند.

هیچ کشوری مانند ایران در هفته ۲ تا ۳ جلسه برای کرونا نداشته است

رییس دولت تدبیر و امید افزود: نکته بعد هدایت مقام معظم رهبری، مراجع عظام و فرهیختگان  است. مقام معظم رهبری مرتب تاکید کردند که مردم دستورات ستاد ملی کرونا را گوش کنند و خود ایشان نیز در مراسم‌هایی که داشتند، تاکید فرمودند آنچه که  ستاد ملی کرونا گفته است،‌را اجرا می‌کنند.

روحانی ادامه داد:‌ ساختار ستاد ملی کرونا که درست شد تا هرجا لازم بود تصویب کردیم، اقدام کردیم، اجرا کردیم، در کنار هم بودیم، همه آمدیم در کنارهم، اختیاراتی که به این ستاد داده شد،‌ تلاش‌هایی که شد. اما حالا فکر نمی‌کنم هیچ کشوری پیدا کنیم که رئیس جمهور کشور در هفته بین ۲ تا ۳ جلسه در طول این ۱۶ ماه ویژه کرونا گذاشته باشد.

رییس جمهوری با بیان اینکه امروز هفتاد و سومین جلسه ستاد ملی مقابله با کرونا است، اظهار داشت: تا زمانی که زنده باشیم تا آخر این دولت و هفته‌های بعد هم ان‌شاالله این جلسات را ادامه می‌دهیم.

وی با اشاره به اینکه در این مدت تولید کنندگان کشور در تولید مواد شوینده، مواد غذایی و حتی در تولید ماسک اقدامات سریعی انجام دادند، گفت: ما  جزو کشورهایی هستیم که ارزان‌ترین ماسک را در اختیار مردم گذاشتیم و این کار عظیم و بزرگی بود که انجام گرفت. همچنین ساختارهای مناسبی از اول دولت یازدهم و دوازدهم در زمینه سلامت، اقتصاد دیجیتال، فعالیت‌های الکترونیک ایجاد شد و اگر برای همه این زیر ساخت‌ها تلاش نمی شد،  ما امروز دچار مشکلات عظیمی بودیم.

روحانی تاکید کرد:‌ در این راه سختی داشتیم اما خداوند نعمت‌هایی نیز به ما عطا کرد. اگر آن سختی‌ها نبود، شرایط خیلی بهتر بود اما شکرگزار خداوند هستیم و از همه نخبگان، فرهیختگان، همه مراجع، از مقام معظم رهبری و از همه مردم عزیز به ویژه از مدافعین سلامت تشکر می‌کنیم.وبگردی