راه آهن

شبکه حمل و نقل ويتنام بسيار نارسا و عقب‌مانده است. شبکه اصلى خط آهن ويتنام متشکل از خط اصلى مان هانوى و هوشى‌مينه و نيز هايفونگ و استان يونان چين بود که در زمان استعمارى فرانسوى‌ها احداث شد. بعد از ۱۹۵۴ چينى‌ها خط آهن ديگرى ميان هانوى و گوانکسى (Guangxi) از طريق لونگ سون احداث کردند. در دوران جنگ اين خط آهن به‌شدت آسيب ديد و لذا بازسازى آن در دوران بعد از جنگ يکى از اولويت‌هاى برجسته ويتنامى‌ها بود. خط آهنى که به‌طرف چين مى‌رفت در پايان ۱۹۷۸ مسدود شد و قسمتى از آن در جنگ فوريه - مارس ۱۹۷۹ آسيب ديد. امروزه يکى از ضروريات اجتناب ناپذير کشور براى حرکت به‌سمت توسعه اقتصادى احداث خطوط راه آهن جديد است که در اين رابطه مذاکراتى ميان ويتنامى‌ها و روس‌ها براى احداث خط جديد ميان شهر هوشى‌مين و هانوى در جريان است.

جدول امور حمل و نقل راه آهن

۱۹۸۹ ۱۹۹۰ ۱۹۹۱
حمل و نقل بار (ميليون متريک تن) ۲/۴ ۲/۳ ۲/۶
حمل و نقل بار تن کيلومتر (بر حسب ميليون) ۷۳۴ ۸۴۷ ۱۱۰۳

Source: ibid. p.986


در حال حاضر خطوط راه آهن فعال به‌شرح زير است:


۱. هانوى - شهر هوشى‌مينه به طول ۱۷۳۰ کيلومتر

۲. هانوى - هايفونگ به طول ۱۰۴ کيلومتر

۳. هانوى - دونگ دانگ به طول ۱۶۳ کيلومتر

۴. هانوى - لائوکاى به طول ۲۹۶ کيلومتر

۵. هانوى - کوان تريو به طول ۷۶ کيلومتر


کليه سرويس‌هاى راه آهن ويتنام زير نظر و تحت کنترل دپارتمان مرکزى ((Duong Sat Viet-Nam (DSVN) راه آهن ويتنام قرار دارد.

حمل و نقل جاده‌اى

جاده‌ها و راه‌هاى ويتنام در دهه ۱۹۶۰از اهميت چشم‌گيرى برخوردار بودند. آمريکائى‌ها در طول دوران جنگ شاهراه جديدى ميان شهر سايگون و مين‌هوا و چند راه ديگر احداث کردند. حسب گزارش‌ها تا ۱۹۸۳ حدود ۳۴۷۲۴۳ کيلومتر راه در کشور وجود داشت که ۶۰۰۰۰ کيلومتر آنها راه‌هاى اصلى بودند. به هر حال ارزش اين راه‌ها بستگى به‌وجود کاميون‌ها و ديگر وسايل نقليه دارد. به‌رغم خريدهاى جديد کاميون، کمبودهاى جدى سوخت و لوازم يدکى به اين معنى است که بخش حمل و نقل جاده‌اى هنوز ?حلقه ضعيفي? در اقتصاد کشور مى‌باشد. اصلاحات اقتصادى دولت در ۱۹۸۷ اميد سرمايه‌گذارى بخش خصوصى در حمل و نقل جاده‌اى را افزايش داده است. در حال حاضر مؤسسه ملى حمل و نقل (National Automobile Transport Undrtaking) که در ۱۹۵۱ در هانوى تأسيس شد خدمات اتوبوسرانى بين شهرى را در ويتنام به‌عهده دارد.

جدول حمل و نقل جاده‌اى

۱۹۸۹ ۱۹۹۰ ۱۹۹۱
حمل و نقل مسافر (ميليون) ۳۰۰/۸ ۴۴۸/۵ ۳۷۳/۷
مسافر کيلومتر (ميليون) ۸۲۰۷ ۱۱۱۸۲ ۹۹۵۵
حمل و نقل بار (ميليون متر يک تن) ۲۳/۶ ۳۲/۵ ۳۹/۶
حمل و نقل بار تن کيلومتر (برحسب ميليون) ۱۳۹۶ ۱۵۵۴ ۲۶۹۳

Source: ibid. p.986

بنادر و کشتيرانى

مهم‌ترين تسهيلات بندرى کشور تا قبل از ۱۹۷۵ در هايفونگ، دانانگ و شهر سايگون قرار داشت. از ۱۹۷۸ به بعد تلاش‌هائى براى احداث بندر مجهزى در کاولو (Cav lo) و نيز مدرنيزه کردن بندر هايفونگ براى افزايش ظرفيت آن تا سقف ۷/۲ ميليون تن در سال شروع شد. در قسمت‌هاى جنوبى نواحى مرکزى تصميم گرفته شده است تا بنادر کوئى نهو (Qui Nho) و نهاترانگ (Nha Trang) طورى بازسازى شود که هماهنگ با صادرات لاستيک باشند.


تا پايان ۱۹۸۳ ويتنام ۵۷ فروند کشتى تجارى داشت که ۳۷ مورد آنها کشتى‌ها بارى معمولى و تعداد تانکر بودند. کمپانى‌هاى عمده کشتيرانى ويتنام عبارتند از:


۱. شرکت کشتيرانى اقيانوس‌پيماى ويتنام ((ong Ty Van Tai Duong Bien Viet Nan (VOSCO) که توسط واحد حمل و نقل دريائى ويتنام کنترل شده و شامل ۲۵ کشتى اعم از بارکش معمولى و تانکر مى‌باشد.

۲. آژانس کشتيرانى اقيانوس‌پيماى ويتنام ((aily Tau Bien Viet Nam (VOSA)

۳. شرکت نام هال (Nam-Hal)

۴. شرکت ويت فراچ (Vietfracht)

۵. شرکت کشتيرانى ساحلى ويتنام (Viet-Nam Costal Shipping Co) که داراى ۸ کشتى بوده و خدمات تجارى جنوب شرقى آسيا را انجام مى‌دهد.

۶. شرکت حمل و نقل دريائى ويتنام ((Viet-Nam Sea Transport and chartering Co (Transchart) داراى ده کشتى مى‌باشد.

جدول امور کشتيرانى بين‌المللى (حمل و نقل بار با مقياس ۱۰۰۰ متر يک تن)

۱۹۸۸ ۱۹۸۹ ۱۹۹۰
بارگيرى کالاها ۳۰۵ ۳۱۰ ۳۰۳
تخليه کالاها ۱۴۸۶ ۱۵۱۰ ۱۵۱۰

Source: ibid. p986

خطوط هوائى و فرودگاه‌ها

خطوط هوائى ويتنام به لائوس از طريق فرودگاهى واقع در نزديکى هانوى از ۱۹۷۰ شروع به‌کار نمود. ايرفرانس از طريق تسهيلات فرودگاهى بين‌المللى تان سون نهوت (Tan Son Nhat) واقع در نزديکى شهر هوشى‌مين به ويتنام خدمات هوائى ارائه مى‌دهد. ويتنام در دهه ۸۰ با خريد تعدادى هواپيماى بوئين ۷۰۷ خطوط هوائى ملى ويتنام تا حدودى مدرنيزه شده است و همچنين قرار است هفته‌اى يک پرواز توسط خطوط هوائى فيليپين ميان هوشى‌مين و مانيل برقرار شود. هواپيماى تايلند، شوروي، ويتنام، چکسلواکى و غيره به فرودگاه Noi Bai هانوى پرواز دارند. علاوه‌بر فرودگاه بين‌المللى تان سون نهوت، فرودگاه بين‌المللى داودو (Thu Do) براى امور پرواز داخلى و بين‌المللى اختصاص دارد و فرودگاه‌هاى دانانگ، منهو، دالات (Da Lat) کان دو (Can Tho)، نهاترانگ (Nha Trang)، هايفونگ و مونگ دانه (Muong Thanh) نزديک دين بين فو براى پروازهاى داخلى خدمات ارائه مى‌دهند. شرکت هواپيمائى ويتنام خدمات حمل و نقل مسافر داخلى از هانوى به نه شهر و از شهر هوشى‌مين به شش شهر و نيز خدمات بين‌المللى از هانوى به مسکو، برلين، پنوم پن، مانيل و بانکوک و از شهر هوشى‌مين به بانکوک، کامبوج، لائوس، فرانکفورت، سنگاپور، مالزى و فيليپين را انجام مى‌دهد.


انواع هواپيماهاى مورد استفاده به‌شرح زير است:


۱. سه فروند بوئينگ ۳۲۰-۷۰۷

۲. چهار فروند ايلوشين ۱۸-۱۱

۳. دو فروند ايلوشين DC-4

۴. سه فروند ا يلوشين DC-6

۵. پنج فروند توپولف TU-134A

۶. چهار فروند ياک ۴۰

۷. يازده فروند آنتونوف An-24